Lääne-Viru maakond

Пн, 30.06

XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo „Iseoma“ tuli süttis 15. juunil päikesetõusul Tartus Eesti Rahva Muuseumi juures ning seikles eile Lääne-Virumaal. 

Lääne-Virumaal oli au tuli vastu võtta Viru-Nigula vallas – kohas, kus kohtuvad muistne Kunda kultuur ja Otto Wilhelm Masingu keelepärand õ-tähe kujul. Paigas, kus on maakonna merevärav ja laulupeo „Iseoma“ kunstilise juhi Heli Jürgensoni sünnikodu. Viru-Nigula Püha Nikolause kiriku õpetaja Aili Ilves süütas tõrvikust laternasse küünla, mis viidi hiljem kirikusse. Kunda lasteaialapsed tantsisid ja mõnusa meeleolu lõi toredate pillilugudega Aseri kapell.

Tule teekond jätkus Kaitseliidu lahtise autoga Rakvere valda Uhtna külaplatsile, kus rohket publikut tervitasid Uhtna põhikooli mudilas- ja lastekoor, Uhtna naiskoor, Uhtna mandoliiniorkester ning seeniortantsurühm Kanarbiku Õied. Edasi liikus tuli lahtise autoga Rakverre. Ilm oli korralikult tuuline, kuid püsis kenasti vihmata. Meeleolu hoidis üleval Rakvere Linnaorkester. 

Tuli liikus edasi Vinni valda ja saabus Pajusti klubi ette. Tuli peatus Vinni vallas ühe tunni jooksul lausa kolmes kohas, kus igas sai tunda nii kogukondlikku uhkust kui ka laulu- ja tantsupidu ootavat rõõmu. Rakverest saabus peotuli külgkorviga mootorrattal ja seda tähistati regivärsiga, mille olid loonud Vinni valla raamatukogutöötajad ühisloomena. Tuli liikus sümboolselt käest kätte, kuni see süüdati Eduard Vilde kuju jalamil. Ilm oli pilvine, kuid meeleolu ülevaid toone täis.

Lahtisel villisel Pajustist edasi Roelasse liikunud tuli võeti vastu Virumaa lauluga ja anti Roela laste kätte, kes süütasid sellega tule Roela lauluväljaku tornis. Üritust ilmestasid rahvalaulud, tantsud ja ühine piknik. Tunne oli pidulik ja kogukond uhke. Tuli liikus edasi Laekvere rahvamaja juurde, kus olid ootamas rahvatantsijad, kes meelitasid ka publiku tantsuringi – Vinni ja Väike-Maarja vallavanem ühinesid tantsuringiga. Kohal oli ka Eestimaa rukkikuningas. Teekond tõestas igati, et Vinni vald elab kaasa kogu Eestimaa pidupäevale – laulu ja tantsu vägi jõudis südamesse igas peatuspaigas, õhkkond oli rõõmus. Aga enne veel, kui tuli anti pidulikult üle Väike-Maarja vallale, viidi vallajuhid taas tantsupõrandale ning Simuna kapelli saatel said nad selle aasta tantsu, Tuusteppi, vihtuda. Võib kinnitada, et vallajuhid said hakkama!

Väike-Maarjas ootasid motoekipaaži ja „Iseoma“ tuld pasunakoor, kapell, naiskoor, rahvatantsijad ja lasteaia mudilased oma etteastetega. Keskpäeval oli kohale tulnud meeldivalt palju rahvast. Kõige erilisem hetk oli aga see, kui „Iseoma“ tuli mootorratastel kellade ja viledega Lurichi platsile vuras ning pasunakoor nad mürtsuva muusika saatel vastu võttis. Väike-Maarja kalmul puhkab Eesti laulupeotraditsiooni loomisel olnud väga oluline inimene, endine Väike-Maarja koguduse õpetaja Carl Theodor Knüpffer –  mees, kes 1869. aastal pidas esimesel üldlaulupeol kõne. Ka tema haualaternas süüdati küünal peotulest. Knüpfferi jutluse sõnum kõnetab ka praegu. Ta kutsus inimesi üles armastusele ja teineteist mõistma – üle keelte, seisuste ja erinevuste. Ta ütles: „Eks armastus pea olema ülemate ja alamate, jõukate ja vaesemate vahel? Eks armastust pea ka meie maal olema nende vahel, kes mitte kõik üht keelt ei räägi; kadugu see teineteise põlgamine ja halvaks pidamine ometi ükskord ära, seda on juba ammugi liiga olnud.“ See üleskutse ei ole ajale jalgu jäänud – see on hoopis ajatu. Tule käest kätte andmise ringis ümber Lurichi kuju oli nii palju inimesi, et tekkis soe õlg õla kõrval olemise tunne.

Tamsalus kogunes tuld tervitama 50 inimest, oli rõõmustav, et paljud neist olid rahvarõivastes. Meeleolu lõi Tapa Linna Orkester. Tapa Kultuurikoja juures tervitasid tuld Ahto Abneri trummiansambel ning tantsurühmad Eideratas ja Riburadapidi. Lisaks esinesid segakoor Leetar, Näppepildurid ja duo Kentsakad. Ja päike säras! 

Kadrina lauluväljakul ootasid tule saabumist NATO Eesti lahingugrupi Fidži koor ja Kadrina segakoor. Tulisel ratsul saabunud Kalevipoeg süütas peotule Kadrina lauluväljaku tõrvikus. See oli tõeliselt võimas! Kadrinast liikus tuli Kadrina Mossekuuri autoga edasi Palmsesse, kus oli tuld tervitamas peaaegu 800 inimest. Kadrina Mossekuuri auto sõitis uhkelt mõisa ette.

Päeva viimane peatus tehti väärika ajalooga Palmse mõisas, kus esinesid Lahemaa Rahwamuusikud, kohalikud koorid ja rahvatantsijad, ansambel Põldsepp & Pojad. Esitusele tuli ka Raivo Riimi sulest sündinud regivärss peotule teekonnale Lääne-Virumaal. Pala kanti ette Lahemaa Rahwamuusikute esituses koos autori endaga.

Tuju oli ülev, inimesed olid lummatud kaunist mõisaõuest ja laulupeo ootusest, laulu- ja tantsuringis keereldi hilistesse õhtutundidesse. „Iseoma“ tuli pandi tuttu Palmse külalistemajas, teda vaikselt valvamas kaunis klassikaline muusika. Tule auks puhkes mõisas õitsele ka öökuninganna.

Lääne-Virumaal kulges tuli 183 kilomeetri pikkusel teekonnal, mille jooksul tehti 12 peatust eri paigus üle maakonna. Tuld kandsid edasi tuleauto, kabriolett, lahtine villis, mootorratas ja hobune. Tule toomisest võttis osa üle 2000 inimese. 

Galerii

Fotode autor: Ain Liiva

1. juuli