Tantsijad ja lauljad liiguvad kindlal sammul eelproovide poole!

Foto: Sven Zacek

Oktoobri keskpaik oli oluline tähtaeg kõigi peole soovijate jaoks – just selleks ajaks pidi laulu- ja tantsupeole pürgijate info jõudma Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse registrisse. Esimestele numbritele pilgu peale visanud tantsutoimetaja Agne Kurrikoff-Herman ja muusikatoimetaja Ave Sopp nendivad üheselt, et laulupeo rõõm ja tantsupeo lust pole meie inimeste seast kuhugi kadunud ja osalemise indu endiselt jagub kuhjaga! Siiski seisab suurem töö peo korraldajatel ja osalejatel veel ees. 

“Täpsetest numbritest on veel vara rääkida, sest lõplikud koosseisud ja arvud saame paika ikka enne eelproove,” ütleb Kurrikoff-Herman ja lisab, et hetkel näib, et võrreldes 2019. aasta üldpeoga on täiskasvanute kollektiive tänavu registreerunud isegi pisut rohkem, kuid täpsemat numbrite kõrvutamist saab teha alles peo toimumise eel.

Ootuspäraselt registreerus mõlemale peole enim kollektiive suurematest piirkondadest nagu Tallinn ja Harjumaa. Kooridest on kõige arvukam segakooride liik ja tantsupeole pürgib muljetavaldav hulk naisrühmasid, tõdeb Kurrikoff-Herman. “Samuti valmistub tantsupeoks enam kui 30 rahvatantsurühma väljastpoolt Eestit, kes kõik pingutavad kõvasti, et teenida välja võimalus peol kaasa lüüa.” Laulupeole soovib tulla üle 60 koori ja külaliskollektiivi teistest riikidest, mis Sopi hinnangul on samuti väga rõõmustav number.

Mis saab edasi? 

Järgmisel üldtantsupeol tantsutoimetaja rolli kandev Agne Kurrikoff-Herman räägib, et edasi käib töö tantsusaalides repertuaari õppides ja lihvides. Kunstiline toimkond valmistab ette novembris toimuvaid mentorseminare, kus kohtutakse juhendajatega erinevates maakondades ja koos uuritakse repertuaari lähemalt. “Seejärel kohtume tantsijatega juba eelpoovides, mis algavad jaanuari lõpus ning kestavad märtsikuu lõpuni.”

Laulupeo muusikatoimetaja Ave Sopp tõdeb samuti, et käesolev pidu ja selle ettevalmistus kulgeb juba sissetallatud teed mööda – erilisi üllatusi ja erisusi pole ette näha. “Kõik eelproovid planeerisime tegelikult juba kevadel ja hetkel tegeleme peenhäälestuse ja andmete korrigeerimisega.Oleme vanal tuttaval teel, kuid sellest hoolimata on vaja meeles pidada, et laulupeo proov on paratamatult oluline ja mahukas etapp, sest iga teos vajab korralikult hoolt ja tähelepanu,” räägib Sopp oma varasemale kogemusele toetudes.

Peo korraldajad julgustavad kõiki osalejaid järjepidevalt harjutama ja keskenduma eesolevale. Nii laulu- kui tantsupeo proovid on nõudlikud ja intensiivsed, ent pakuvad osalistele ka hulganisti positiivseid emotsioone ja ühtekuuluvustunnet.

Autor: Reelika Lepp