Solarise keskuses on avatud näitus „Laulupidu 1869–2019. Kommenteeritud märgid“
Üks eestlaste meelisaegu – laulu- ja tantsupeo nädal – on kätte jõudnud! Selleks puhuks on ka Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum ennast peolainele viinud. Näitus on avatud Solarise keskuse 1. korrusel kuni 14. juulini.
Näitus selgitab 27 üldlaulupeo sümbolirohkete rinnamärkide tausta ning selles sisalduvaid sümboleid, kirjatüüpe ja kujundusdetaile. Need kujutised on omakorda suurendatud kümnekordseks ja märkidelt leitav on lahti seletatud piltjutustuseks. Näitust eksponeeriti tarbekunsti- ja disainimuuseumis esimest korda 2019. aastal.
Tarbekunsti- ja disainimuuseumi direktor Kai Lobjakas tõdeb, et kultuuriloolisest seisukohast on laulupeo märgid olulised. „Märgid sisaldavad põnevaid, väikeseid ja väga väikeseid detaile. Need on tihedad sõnumid, milles on kasutatud ajastule omaseid kujundeid,“ rääkis Lobjakas. Seekord on peale märkide eksponeeritud ka legendaarne vaip „Väägvere mängukoor“. „Kooril on seos esimese laulupeoga aastal 1869, kus Eesti teadaolevalt esimene puhkpilliorkester sai esimese auhinna,“ lisas Lobjakas.
Graafiline disainer ja disainiajaloolane Ivar Sakk kirjeldab, miks valiti näituse teemaks märgid. „Kui sa tahad laulupeost midagi ruumilist või esemelist välja panna, siis ei olegi midagi muud valida kui rahvariided. Kõik laulupeo huvilised teavad dirigentide nimesid või laulude pealkirju, aga seda, kes on teinud märgid, loosungid ja dekoratsioonid, ei tea mitte keegi,“ sõnas Sakk. Märke oli raske kokku koguda, sest materjali on vähe säilinud ja autorite kindlakstegemine keeruline. „Osadest on säilinud ainult väga udused trükitud kujundid. Näiteks must-valge ajaleht, mille nurgas on laulupeo märk. Tänapäeval on kõik teistmoodi, saad kõik üles pildistada ja parimas kvaliteedis üles laadida,“ vastas Sakk.
Märgid kirjeldavad tollast ajastut, kuid mitte alati. „Kui oli esimene laulupidu, olid märgi taustaks Liivimaa värvid (punane, roheline, valge). Peale 1947. aastat ilmus märgile ühtäkki Kremli torn oma viisnurgaga. 1994. aastal olid märkidel rõõmsad näod, lilled, pääsukesed, rahvariide sõlg. Ühes mõttes kirjeldavad märgid tollast ajastut, aga teinekord võivad detailid märkidel ka juhuslikud olla,“ tõdes Sakk.
Lisainfo: https://www.etdm.ee/naitused/laulupidu-1869-2019-kommenteeritud-margid-2
