Vabaduse väljakule kerkib rahvamuusikapeo lava
Rahvamuusikapidu toimub reedel, 4. juulil kell 14 Vabaduse väljakul. Kuidas edeneb lava paigaldamine ja milliseid muudatusi on sel aastal oodata? Lähme ja kaeme!
Käes on 1. juuli õhtupoolik. Tuul, mis päeval vaikis, lennutab sinimustvalgeid postide otsas. Õhtupäike valgustab Jaani kiriku torni. Vabadussõja võidusamba kõrvale kerkib ajutiseks naabriks rahvamuusikapeo lava. Turistid ja kohalikud kõnnivad väljakul, peatuvad aegamisi lindi ääres ja hindavad tööd. Kraana on sätitud ehitatava lava ette, ninaga Viru värava poole. Seitse meest askeldavad lava konstruktsioonidega: neli ehitavad lavatagust üles, kolm on lava ees. Kraanajuht seisab sirge seljaga, pult peos. Surub kergelt kangile ja „saak“ kraana konksu otsas tõuseb maast lahti. Kolm meest paigaldavad kerkiva katuse otstesse pikendused. Pingutavad võtmega üle, et ikka püsima jääks.
Niguliste kiriku poolt läheneb neli ratturit, kõigil kollased pusad tantsupeo logodega seljas. Nad peatuvad ohutuslindi ees, üks meesterahvas tuleb rattalt maha ja asub rattal esituld sättima. Ümber kraana liigub töömees, justkui midagi otsides. Kui näeb rattureid, siis peatub ja uurib: „On teil abi vaja?“ Mees nokitseb ratta esitule kallal ja küsib: „Sul number kümme võtit on?“ Saanud võtme, keerab ta loksuva esitule kinni ja ulatab siis töölisele võtme tagasi, öeldes: „See sõidab järgmise tantsupeoni, aitäh sulle!“
Üle väljaku sammub meid tervitama sinise pintsakuga härrasmees. Tugeva käepigistuse ja muigega näol lausub ta: „Tere, mina olen rahvamuusikapeo korraldusjuht Martin Medar.“ Ta pajatab eesootavast üritusest, tema hääles on uhkust tehtud töö üle. „Homme kell 12 on lava püsti. Edasi tuleb kohale valgus ja helitehnika. Tempo on päris tihe. 3. juulil on peaproovid, rahvamuusikud alustavad läbimänguga kell 8 hommikul ja lõpetavad kell 22 õhtul. 4. juulil kell 14 on juba rahvamuusikute kontsert,“ lausub Medar.

Kui uurida, mida rahvamuusikapeolt oodata, nimetab Medar kaks asja. „Esiteks on rahvamuusika peo võtmes, mis kõlab nii hästi. Teiseks on koos Eesti paremik rahvamuusikutest, kõige vingem on neist koondorkester. Mängivad pille, kanneldest viiuliteni välja,“ sõnab elevil Medar. Teeme korra vestluses pausi ja vaatame, kuidas katust paika tõstetakse. „Tuleb vahva pidu, seda julgen garanteerida! Isegi laulupeo tule toome siia, ei saa ilma,“ lisab ta juurde ja suunab meid helistama rahvamuusikapeo toimetajale, et uurida selleaastase uuenduse kohta lava paigaldusel.
Pillimeeste ja pillide heaolu tagamiseks tehtud muudatusest räägib rahvamuusikapeo toimetaja Andi Einaste. „Mõlemal pool lava on katusega koridor ehk tunnel, et kaitsta erinevate ilmaolude eest nii pillimehi kui ka pille. Liikumisteed on seekord kaetud nii külgedelt kui ka pealt. Kujundusliku poole eest hoolitseb Kristjan Suits. Eelmisel rahvamuusikapeol oli kujundus väga hästi tehtud ja Kristjanis ma ei kahtle!“ sõnas Einaste.
Peo toimumise päeva hommikul võtab töö üle laulu- ja tantsupeo lavakunstnik Kristjan Suits. „Rahvamuusikapeo kujundamise töö on lihtsam, kuna see on mastaabilt väiksem kui laulu- ja tantsupidu. Kuid meil on ülitihe ajagraafik. Kui lava valmis saab, on meil kujundamisega aega kell 9–12. Me katsume peomeeleolu ja kujunduslike tunnuseid hoida nii nagu Kalevi staadionil ja laulukaare all,“ sõnas Suits.
Kutsume kõiki osa saama rahvamuusikapeost 4. juulil kell 14!