Pandinõud laulu- ja tantsupeol – mida silmas pidada?
Selleks, et vähendada prügi ja hoida keskkonda, kasutame ka selle aasta laulu- ja tantsupeol Kalevi Keskstaadionil ja Tallinna lauluväljakul pandinõude süsteemi. Kuidas see täpselt toimib ja mida peaksid teadma nii külastajad kui osalejad?
Toidu ja joogi ostmisel küsitakse külastajalt korduskasutatava topsi või taldriku eest pandiraha 1 eurot. Pärast kasutamist saab nõud viia tagasi ükskõik millisesse panditelki, kus pandiraha täies ulatuses tagastatakse. Noa, kahvli ja lusika eest eraldi panti ei küsita, kuid need tuleb kindlasti koos nõudega tagasi tuua. Lauljad, tantsijad ja pillimängijad söövad välisööklates peosuppi Eesti Pandipakendi korduskasutatavates nõudest, mille eest pandiraha ei küsita.

Kalevi Keskstaadionil on külastajatele avatud kolm tagastustelki, Tallinna lauluväljakul on neid kokku 15. Pandiraha nõude eest on võimalik tagasi saada nii kaardi- kui sularahamaksega, ent korraldajad panevad kõigile südamele, et sellegipoolest tasub eelistada sularaha, sest kaardimaksetes võib esineda tõrkeid.
Ka peolt lahkudes on võimalik anda pandinõud tagasi, pannes joogitopsid ja söögikausid Ringo kollastesse tagastuskastidesse. Kollastesse kastidesse pandud söögi- ja jooginõude pandiraha annetatakse vähiravifondile Kingitud Elu. Kollased tagastuskastid asuvad nii Kalevi Keskstaadionil kui Tallinna lauluväljakul kõikide väljapääsude juures.

Paneme kõigile külastajatele ja osalejatele südamele, et see on väga oluline, et kõik korduskasutatavad nõud, sh plastist söögiriistad, jõuaksid tagasi kogumispunkti, mitte prügikasti. Kuigi need võivad välja näha ühekordsed, kuuluvad nii nõud kui ka söögiriistad siiski ringlusesse ja neid pestakse nõuetekohaselt professionaalses pesukeskuses. Mida rohkem nõusid uuesti kasutame, seda väiksem on peo ökoloogiline jalajälg.