Avaleht > Kuupäevikud > 2025 > ISEOMA SÕNUMID 04.07 > Tantsupidu külastanud pime Karin: “Emotsioonid on võimsad! See on kolmas pidu, mis ei ole minu jaoks pelgalt kontsert, vaid saan teada ka, mis laval toimub”

Tantsupidu külastanud pime Karin: “Emotsioonid on võimsad! See on kolmas pidu, mis ei ole minu jaoks pelgalt kontsert, vaid saan teada ka, mis laval toimub”

Tantsupidu pakub liigutavat kogemust ka neile, kes seda oma silmaga näha ei saa. Pimedatel ja vaegnägijatel oli eile võimalus osa saada tantsupeost neile kohandatud viisidel – tänu kohapealsele kirjeldustõlkele, Kalevi Keskstaadioni maketile ja reljeefsetele joonistele.

Uurisime selle kogemuse kohta eile peaproov-etendust külastanud Karin Leesmaalt.

Kirjeldustõlkide abiga saavad pimedad ja vaegnägijad luua peas pildi ümbritsevast. “See ei pruugi olla selline, nagu teie seda näete, aga ma saan ikkagi mingi loo ja ettekujutuse,” ütles  lapsest peale pime olnud Karin.

Tantsupeol saab kuulata otseülekandes kõrvaklappidest seda, mis toimub väljakul, milline on tantsijate liikumine, kuidas muutuvad mustrid ja palju muud. Kõrvaklappe on kokku 100. “Emotsioonid on võimsad! See on kolmas pidu, mis ei ole minu jaoks pelgalt kontsert, vaid saan teada ka, mis laval toimub,” ütles Karin.

Kui Karini võimuses oleks anda Nobeli preemia, annaks ta selle inimesele, kes kirjeldustõlke välja mõtles. Tema sõnul on kirjeldustõlke kaasamine väga tänuväärne ja oluline nendele, kes ei näe või näevad halvasti.

Tantsudes on palju mustreid, tantse on kokku 36. “Kõik mustrid ei jõuagi veel kohale, natuke pean pärast kodus mõtlema ja laskma muljetel settida. Kui ETV2-s otseülekanne on, kuulan kirjeldused veel üle,” rääkis Karin.

Kõige meeldejäävamad olid naise jaoks neidude- ja valikvõimlemisrühmade imiteeritud sinised lained “Jõesängi” tantsu ajal. Kõrvaklappidest kõlas kirjeldustõlgi malbe ja selge hääl: “Naised tõstavad käsi, siidilinad lehvivad […]. Väljaku keskel liiguvad sada võimlejat suurde nelinurka. Võimlejad keerutavad, linad lehvivad.”

Lisaks saab tantsupeol laenutada kahte kaustikusse köidetud taktiilseid joonised. Iga tantsu kohta on trükitud reljeefne mustri joonis, mida pime või vaegnägija saab katsuda ja paremini tunnetada.

Karin kasutas vaid kõrvaklappe. “Nägemispuudega inimesed on erinevad, mõnel tekib jooniseid uurides parem tunnetus, mõnel mitte. Minu ruumiline tunnetus ei ole nii hea, mistõttu kasutasin vaid kõrvaklappe,” selgitas Karin ja lisas, et iga lahendus, mida saab näiteks kombata või kuulata, annab palju juurde.

Kalevi Keskstaadioni detailse maketi kaudu saavad pimedad ja vaegnägijad aimu, kuidas peopaik välja näeb. Ligikaudu A1-formaadis reljeefne makett on mõõtkavas 1:400 ja võimaldab tunnetada nii staadioni tribüüne kui ka tantsuväljakut. Makett on rahvatantsuseltsi Pääsuke kingitus peo korraldajatele ja kõigile pidulistele. Maketi idee autor on Kaido Kuusiku.

Proovide algusest on tantsijate harjutamist jälginud kirjeldustõlgid, kelle ülesandeks on kaunid mustrid sõnadesse panna. Sellest, kuidas saavad tantsupeost osa pimedad ja vaegnägijad, rääkisime mõni aeg tagasi kirjeldustõlk Kadri Valneriga. Loe siit.