Tormikahjustusi likvideerinud arborist Heiki Hanso: „Kui ilmataat tuleb rusikas ees, siis puudel pole muud teha kui murduda.“
Sama tähtis, kui on laulupeol laul ja rõõmus meel, on ka kõikide turvalisus. Eilse öö võimalikke tormikahjustusi kutsuti hindama arborist Heiki Hanso. Lähme ja vaatame, mida avastati ning kuidas toimub arboristi töö.
Käes on reede ja kell on 7 hommikul. Päikesest hoolimata puhub õues karge ja tugev tuul. Oru värava juures tervitavad mind kaks turvameest, mõlemal talvejoped seljas. „Muidu lihtsalt külmuks ära,“ on mõlemad ühisel arvamusel. Uurides öisete kahjustuste kohta, öeldakse, et tuul ajas kergemaid asju ümber, näiteks prügikonteinereid ja tualette. Mõned telgid said samuti kannatada, kuid enamus jäi ikkagi terveks. Palju töid tehti jooksvalt ära ja praeguseks on suur osa asju oma kohale tagasi jõudnud.
Vahepeal saabus kohale arborist Heiki Hanso, kes lehvitab kabiinist. Ta tuli kohale 20-tonnise punast värvi puukraanaga. Järelhaagis on sappa kinnitatud, kuhu ta mahutab langenud puud. Siiski loodame mõlemad, et öö möödus kahjustuste poolest rahulikult ja puud jäid valdavalt osalt terveks.
Heiki võtab esimesena ette Oru väravast Mäe värava poole jääva ala.
„Üle kümne aasta olen käinud siin lauluväljakul töid tegemas ja on näha, et Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA võtab tõsiselt seda asja siin lauluväljakul.“ Seetõttu vaatab ta neid puid nagu vanu sõpru, kellelt tuleb aeg-ajalt uurida nende käekäigu järele. Vähemalt selles alas on sõprade tervisega kõik korras. Midagi pole pudenenud ja midagi pole vaja maha saagida.
Ringkäigul raadiotornist Mäe värava poole liikudes jäävad Heikile silma suured oksad, mis on kiirtoidu järelhaagiste taga maas. Astub lähemale, haarab okste otstest ning sikutab need eemale, naeratus näol. Tagasi tulles ja puid lähemalt vaadates märkab ta puu all lahtist mulda. Puu kerkib tuulega veidi maast üles, kui tuul tõuseb. Justkui hingaks maa tuulega ühes rütmis. „Pinnasepraod viitavad, et tormi surve on juureplaadid üles surunud. Puu liigilised omadused, tuule suund, liikumisteed – kõik mängib rolli,“ sõnab ekspert.
Arborist hindab korraks olukorda ning mõtleb läbi, kuhu kraana paigutada. Märkab madalal olevat kaabeldust ning teab, et kaugemale sellest sõita ei saa. Heiki jaoks ei ole see probleem, tuleb vaid lahendus leida. Kui kraana on paika sätitud, siis suunab ta käpad kõrgele välja. Vigastatud puud kohad saetakse jupphaaval maha.
Aastate jooksul on Heiki teinud lauluväljakul puudele vajalikke hooldustöid ja proovinud võimalike ohte minimiseerida. Ta tõdeb, et kuigi inimene võib olla hoolas, siis lõplik otsustaja on ikkagi loodus. „Kui ilmataat tuleb rusikas ees, siis puudel pole muud teha kui murduda,“ ütleb Heiki.
