Eesti puidujääkidest valminud keskkonnasõbralikud jäätmekotid jõuavad laulu- ja tantsupeole
Pilootprojekti raames võetakse kasutusele uus keskkonnasõbralik lahendus – Eestis toodetud komposteeritavad biojäätmekotid, mis sisaldavad kodumaist puidujääki. Esimest korda võetakse uus lahendus kasutusele nii rahvarohkel üritusel.
Peo- ja toitlustusaladel olevates biojäätmete kogumispunktides kasutame spetsiaalselt suurürituse tarbeks toodetud komposteeritavaid kotte, mis on loodussõbralikum variant tavalistele plastkottidele.
Kolme Eesti ettevõtte – Fibenoli, Dagöplasti ja BioBagi – koostöös valminud kotid sisaldavad 15 protsenti ligniini, mis on puidu väärindamisel saadud looduslik sideaine. See on sobiv asendaja muidu kilekottides kasutatavatele naftapõhistele kemikaalidele.
Fibenoli Imavere tehases toodetud ligniin on saadud kohaliku madalakvaliteedilise kase paberpuidu ja puidutööstuse jääkide ümbertöötlemisel ning omab TÜV Austria komposteeritavuse sertifikaate. Arendustehases on kasutusel maailmas ainulaadne Sunburst tehnoloogia, mis võimaldab puitu väärindada mehaanilise jõu, rõhu ja temperatuuri abil senisest tõhusamal ja keskkonnasõbralikumal viisil.
Fibenoli arendusjuhi Peep Pitki sõnul võimaldab ligniini lisamine vähendada fossiilsete kemikaalide kasutust. Eestis toodetud biomaterjali kasutamine toetab ka kohaliku tooraine väärtustamist ning ringmajandust.
„Meil on hea meel, et laulu- ja tantsupidu ja nende ametlik jäätmekäitluspartner HKP olid valmis pakkuma võimalust uute biojäätmekottide testimiseks reaalsetes tingimustes. Jätkusuutlike innovatsioonide arendamiseks on äärmiselt oluline, et selliseid lahendusi saaks proovida päris keskkonnas ja võtta arvesse kasutajate kogemust. See aitab muuta suurürituste jäätmekäitluse võimalikult jätkusuutlikuks,” lisas Pitk.
