Veebinäitus “Laulupeo allikad” toob publikuni „Iseoma“ rahvalaulupärandi
Tänasest on Eesti Kirjandusmuuseumi kodulehel avatud veebinäitus „Laulupeo allikad“, mis avab publikule ukse XXVIII laulupeo „Iseoma“ rahvalaulupõhise repertuaari kujunemislugu. Näituse pani kokku folklorist ja rahvamuusikateadlane Taive Särg.

XXVIII üldlaulupeol tehakse esmakordselt ajaloos oluline ja kaua oodatud samm – repertuaaris märgitakse iga rahvalaulupõhise teose juures ära ka need rahvalaulikud, kelle kaudu on kunagised meloodiad ja tekstid jõudnud tänasesse päeva. See on tähenduslik ja austav žest, mis rõhutab rahvalauliku rolli mitte ainult pärimuse kandjana, vaid ka loova sisendi autorina.
Selle olulise muudatuse taga on folklorist ja rahvamuusikateadlane Taive Särg, kes on aastatepikkuse uurimistöö tulemusel kaardistanud laulude päritolu ja selgitanud nende seotust konkreetsete laulikute ning kogumise olukordadega.
Materjal sai nii põhjalik ja põnev, et Eesti Kirjandusmuuseum, kus Taive Särg töötab, tegi ettepaneku koostada samal teemal nende kodulehele veebinäitus.
Tegemist on ainulaadse digitaalse väljapanekuga, mis keskendub sellele, millistest arhiiviallikatest – käsikirjadest, rahvalaulikute kogutud tekstidest, vanadest helisalvestustest ja teadlaste märkmetest – pärineb tänavuse laulupeo loominguline sisu.
Näitusel saab tutvuda rahvalaulude originaalkäsikirjade, teadlaste tööpäevikute, arhiivimaterjalide ja helisalvestustega, mis aitasid heliloojatel ja koorijuhtidel kujundada „Iseoma“ repertuaari. Esile tõuseb rahvalaulude kogumise ja töötlemise protsess: kes olid need laulikud, kellelt laulud koguti, millistesse kogudesse need jõudsid ja kuidas teadlased neid tänapäevasele loojale vahendasid.
Veebinäitus toob selgelt esile ka arhiivitöö ja muusikalise tõlgendusprotsessi – selle, kuidas rahvalaulust saab koorilaul. Teada saab, kuidas näiteks helilooja Pärt Uusberg ja Taive Särg on arhiivimaterjalidest lähtudes loonud või vahendanud loomingut, mis kõlab nüüd laulupeol. Nagu Särg on rõhutanud: rahvalaulik on laulupeo repertuaari kaasautor, kelle häält tuleb kuulata ja austada.
Näitus „Laulupeo allikad“ on leitav Eesti Kirjandusmuuseumi kodulehel https://www.kirmus.ee/et/kulastajale/naitused/laulupeo-allikad