Avaleht > Kuupäevikud > 2025 > ISEOMA SÕNUMID 06.07 > Kuidas rivistatakse laulupeol tuhandeid lauljaid?

Kuidas rivistatakse laulupeol tuhandeid lauljaid?

XXVIII üldlaulupeo „Iseoma“ avakontserdi jooksul uurisime lähemalt, kuidas lauljaid rivistatakse ehk kuidas saavad tuhanded lauljad õigel ajal õigesse kohta. Sellest rääkis lähemalt lauluväljaku rivistuse juht Priit Oks, kelle sõnul on tegu tööga, mis eeldab nii kogemust, täpsust kui ka paindlikkust.

Laulupeo rivistuse planeerimine algas Oksa sõnul tegelikult juba üle aasta tagasi. Koos liigijuhtide ja dirigentidega töötati läbi kõik kooriliigid ning iga dirigendi soovitud lavapildiga arvestati, mille järgi kujundati lavatagune liikumine. „Mina olen uus, aga rivistusmeeskonnas on liikmeid, kel on 20 aasta jagu kogemust. Ja selle varasema kogemuse pealt tegutsemegi,“ ütles Oks. 

Tema sõnul arvestatakse rivistuse ajakava koostamisel mitme teguriga: kui palju lauljaid on esinevas kooriliigis ja kui palju aega vajab eelnev kooriliik, et lavalt maha liikuda. Oks lisas, et ettevalmistavates proovides küsiti dirigentidelt juba varakult, millist helipilti nad teose ettekandmise ajaks soovivad ja siis vastavalt sellele koorid ka rivistatakse. 

„Kui dirigent on oma peas paika pannud, et esimene hääl peab seisma tema käe all kindlas kohas, siis meie ülesanne on see täpselt nii ka korraldada. Näiteks lastekoorid on rivistatud nõnda, et I hääl on raadiotorni pool, II hääl tuletorni lähistel ja III hääl laulukaare all keskel,“ kirjeldas ka. 

Oks lisas, et kooride rivistuse puhul on ajastus väga oluline ja kõikide kooride lavale liikumine ning lavalt mahatulek on ajaliselt täpselt paika pandud. „Lava taga on meil plaan, kus igal liigil ja häälel on oma koht ning aeg – kõik peab liikuma minutipealt,“ kirjeldas Oks. „Näiteks, kui lastekoor läheb lavale kell 17, siis meie alustame nende rivistamist vähemalt 12 minutit varem.“

Kuigi ajastus on rivistamisel oluline, siis Oks kinnitas, et peorõõmu lauljatelt ära ei võeta. „Inimesed on ikka elevil, tahavad üksteist kallistada ja tervitada. See käib selle peo juurde. Me teame küll, et see aeglustab veidi rivistamise tempot ja me võime selle tõttu jääda kavast natuke maha, aga peorõõm on samuti oluline. Isegi, kui jääme seetõttu minut või paar ajakavast maha, siis pole hullu – küll me kõik rivistatud saame,“ ütles Oks. 

Foto: Sven Zacek

Üldpidu toob teise väljakupildi

Sel aastal on üldpidu, mis tähendab, et kaare all seisab väga palju lauljaid – ligi 30 000. See aga tähendab, et ühendkooride ajal on väljakupilt veidi teine, sest palju lauljaid seisab ka kaare ees, asfaltkatte peal. 

„See on eelkõige turvalisuse küsimus. Esiteks seisab osa lauljaid asfaldil seetõttu, et oleks üldse võimalik laulda ja inimesed mahuks ilusti ära. Teiseks, mida vähem oled kokku surutud, seda rohkem on sul õhku,“ selgitas ta.

Oks rõhutas, et kooride paigutusel peetakse silmas ka meditsiinilist ligipääsetavust. „Kui lauljal hakkab halb, peab tal olema ruumi istuda,“ ütles ta. „Kui read on hõredamad, saavad meditsiinitöötajad kiiremini abivajava lauljani. See on meie jaoks väga oluline.“