Tantsijad peavad proovipäevadel olema valmis igasuguseks ilmaks
Täna Tallinnasse saabunud XXI tantsupeol „Iseoma“ osalevaid kollektiive tervitas sombune taevas, kuid päeva jooksul pilved hajusid ja hakkas paistma päike. Keskkonnaagentuuri prognooside kohaselt kujunevad nädala esimesed päevad ilmastiku poolest vaheldusrikkaks, peolised peaksid olema valmis nii vihmaks, tugevateks tuuleiilideks kui ka päike
Laulu- ja tantsupeo meditsiiniteenistuse juht Erik Velleramm rõhutas, et alguspäevade muutlik ilm koos tiheda proovigraafikuga muudab tervise hoidmise erakordselt tähtsaks. Tema sõnul tuleb igaühel pöörata tähelepanu oma enesetundele ning teha kõik selleks, et pikkadele päevadele füüsiliselt vastu pidada.
„Jälgi ilmaprognoosi ja võta kodust kaasa eri ilmastiku jaoks sobivad riided, sealhulgas vahetusriided ja kindlasti kuivad sokid,“ soovitas Velleramm. “Tänane päev näitas, et pilvine taevas võib üsna kiiresti asenduda eredalt päikselise ilmaga, seega tasub kaasas kanda ka päikesekaitsekreemi ning peakatet.“
Varasema kogemuse pealt teab Erik Velleramm, et prooviperiood toob kaasa palju emotsioone ja elevust, seetõttu on lihtne ära unustada põhiline – söömine, joomine ja ka puhkamine. Eriti kehtib see laste ja noorte kohta.
Ta juhtis tähelepanu vedeliku tarbimise olulisusele. “Vett tuleb juua iga ilmaga, sest liigutakse palju ja organism vajab vedelikku. Vesi olgu alati kaasas ja veepudel märgistatud!“
Velleramm rõhutas, et tantsijatel, kelle päev algab varakult ja kestab hilise õhtuni, tuleb söögikordadele suurt tähelepanu pöörata. „Ära jäta ühtegi toidukorda vahele ja vali mõistlikud vahepalad – see aitab hoida energiataset stabiilsena,“ soovitas ta.
Samuti on oluline leida võimalusi puhkamiseks ja kehaliseks taastumiseks. „Kui saad, puhka proovide vahel, istu ja lase kehal taastuda. Need lühikesed pausid aitavad paremini vastu pidada mitmepäevasele pingele.“

Meditsiiniteenistuse juht meenutas ka, et peonädal ei ole aeg raviskeemi katkestamiseks ning kõik vajalikud ravimid tuleb endaga kaasa võtta ja päeva jooksul vajadusel tarvitada. „Kui sa võtad kodus regulaarselt ravimeid, peab neid võtma ka siin. Paljud unustavad selle, aga see võib kaasa tuua probleeme. Kui sul on allergiad või mõni krooniline haigus, hoia vajalikud ravimid alati kaasas – eriti oluline on see rongkäigus ja proovide ajal.“
Abi on peol hästi kättesaadav. Esmaabiandjad kannavad kollast vesti kirjaga „Esmaabi“ ja neid leidub kõigil prooviväljakutel, rongkäigus, kontserdipaikades. Maakonnast kaasa tulnud meedikud aitavad abivajajaid ööbimispaikades. „Kui näed kedagi, kellel on halb olla – ära jää kõrvale. Aita, küsi, vii ta varju, jooda vett ja kutsu vajadusel abi. Meie inimesed on valmis aitama, aga sageli on just kaaslase märkamise hetk kõige olulisem,“ rõhutas Velleramm.Meditsiiniteenistus soovitab halva enesetunde korral pöörduda maakondliku meditsiinitöötaja poole, kelle kontaktandmed on ööbimiskohtades nähtaval. Meditsiinilist nõu saab ööpäevaringselt ka perearsti nõuandetelefonilt 1220 ning kiire erakorralise abi korral tuleb helistada hädaabinumbril 112. Põhjaliku ülevaate, kuidas peo ajal tervist hoida, leiab SIIT.