ESTO 2025 toob eestlased välismaalt koju laulu- ja tantsupidu nautima

ESTO 2025 ehk ülemaailmne eestlaste kultuurifestival algab järgmisel aastal 26. juunil laulu- ja tantsupeoga Stockholmis, jätkub ühiskontserdiga „ESTO laul” Narvas ning saab kirsi tordile XXVIII laulu- ja XXI tantsupeoga “Iseoma”. ESTO-le, mis sel korral kannab nime „Üheskoos”, on oodatud esinema laulukoore, rahvatantsurühmi ja muusikuid nii lähedalt kui kaugelt.

Aastal 1972 alguse saanud Eesti päevad ehk ESTO on olemuselt festival, kus omavahel kohtuvad maailma eri paikades elavad eestlased. Kui alguses oli ESTO peamine funktsioon vabadusvõitlus, siis pärast Eesti taasiseseisvumist on fookus olnud taaskohtumisel. „Kõik üle maailma elavad eestlased askeldavad eri ruumides, aga kunagi kokku ei saa. ESTO on võimalus üksteisega suhelda, lähemalt tuttavaks saada ning üle pika aja taas koju – Eestisse – tulla!” ütles ESTO peakorraldaja Sirle Sööt. Järjekorras kolmeteistkümnes ESTO kannab katusteemat „Üheskoos”, mis Söödi sõnul tähendab ühistunnet nii Eestis kui maailmas elavate eestlaste vahel.

Esinema on kõik oodatud

Kuigi ESTO pidulik avamine toimub Stockholmis 26. juunil, siis juhatatakse Eesti päevad sisse juba päev varem Cyrillus Kreegi Reekviemiga. „Teeme nii sümboolselt kummarduse eestluse alalhoidjatele, keda meie hulgas enam ei ole,” ütles avakontserdi ning „ESTO laulu” kunstiline juht Hirvo Surva. Avatseremoonia toimub Skanseni vabaõhumuuseumis Sollideni laval, kuhu oodatakse nii Eesti presidenti kui Rootsi kuningat. “Avamisetenduses põimime pärimuslikud rahvatantsud, koorilaulu ja rahvamuusikat üheks kenaks tervikuks,” ütles avaetenduse tantsu osa juht Mall Paulus. Etendusele on teretulnud esinema kõik, kes sooviksid seda teha – see tähendab nii välismaal toimetavaid koore ja rühmi, kui ka Eesti orkestreid, tantsijaid ja lauljaid. Lisaks toimuvad Stockholmis erinevad õpitoad, Eesti kultuuriradu Stockholmis tutvustavad ekskursioonid ning seminarid.

Kui möödunud korral jätkus festival Tartus, siis sel aastal liiguvad estolased Stockholmist üheskoos Narva. „Narva vajab ääremaana seda tuge, innustust ja tunnet, et nad on Eestimaa ning tähtsad Eesti julgeolekule ja kultuuriruumile. Me ei lähe sinna kultuuri viima, vaid nendega koos kultuuri edendama,” selgitas Sirle Sööt. Peakorraldaja sõnul ei ole paljud väliseestlased Narvas kunagi käinud ega kogenud, kui ilusa piirkonnaga tegelikult tegemist on. Narva tuleb ka laulupeo tuli ning toimub suur ühiskontsert “ESTO laul”. Lisaks saab osa võtta erinevatest spordivõistlustest, ekskursioonidest ning ärifoorumist Narva-Jõesuus. Kui Narvas pidustused tehtud, liigutakse üheskoos Tallinnasse, kus Eesti päevad tipnevad ESTO gala ning laulu- ja tantsupeoga, mis on estolaste jaoks justkui kirss tordil.

ESTO-ga eeskujuks teistele

Peakorraldaja sõnul ootavad nad ESTO-le kümneid tuhandeid eri vanuses inimesi üle maailma, kellele Eesti kultuuri tutvustada, kellega ühiselt laulda ja tantsida, aga ka arutleda, kuidas iga välismaal elav eestlane saaks aidata kaasa väikese Eesti paremale käekäigule. „Meie suur soov on, et iga ESTO-le tulnud noor leiaks endale Narvast vähemalt ühe sõbra,” ütles Sööt.

Sirle Sööt lisas lõpetuseks, et kuigi Eesti riik ja kultuur on pisike, siis võime ESTO-ga eeskujuks olla paljudele. Sööt meenutas möödunud Eesti päevi, mille avaetendus toimus Helsingi senati väljakul, mis paistis hirmutavalt suur seniks kuni üle väljaku lendas üks valge tuvi. „Minu jaoks oli ta justkui õnnetoov tuvi. Mõistsin siis, et see väljak ei ole üldse suur ning täidame selle nii hästi ära! Ja see oli kuidagi sümboolne – arvame eestlastena, et oleme nii väikesed ja kaome ära, kuid tegelikult võib meie kultuur olla rikkalik ning eeskujuks paljudele suurtele rahvastele ja kultuuridele. Sisu on palju tähtsam,” ütles ta.

ESTO 2025

26.–27. juuni ESTO Stockholmis
28.–30. juuni ESTO Narvas ja Narva-Jõesuus
1.–2. juuli ESTO Tallinnas
3.–6. juuli XXVIII üldlaulu- ja XXI tantsupidu Tallinnas 

Tutvu programmiga siin.
Registreeri ennast ESTO-le esinema siin.

Autor: Geidi Lovise Lee