ESTO võtab üha enam ilmet
Tänavu suvel toimub juba kolmeteistkümnendat korda ESTO ehk ülemaailmsed kultuuripäevad Stockholmis, Narvas ja Tallinnas. ESTO korraldustiimi sõnul loksub kultuuripäevade kava iga nädalaga üha enam paika.

ESTO pidulik avamine toimub Stockholmis 26. juunil, misjärel liigutakse üheskoos Narva, kus toimub ühiskontsert „ESTO laul“ ning mitmed kultuurisündmused. Pärast pidustusi Narvas suundutakse koos Tallinnasse laulu- ja tantsupeole.
ESTO peakorraldaja Sirle Söödi sõnul käib kultuuripäevade õnnestumise nimel töö igapäevaselt. Nii selgus hiljuti, milline saab täpsemalt olema 26. juunil Stockholmis toimuv ESTO avakontsert „Ajaaknad“. „Avakontserdi kunstiline juht Hirvo Surva valis välja esitlusele tulevad laulud ning nüüd on järg käes Mall Paulusel ja Eveli Veermäel, kes paigutavad kavva tantsijate ja võimlejate numbrid,“ rääkis Sööt. Lavastuse kaudu avatakse Eesti ajalugu, kultuuri ja identiteeti läbi erinevate ajastute. Sööt lisas, et kava koostamine on paras väljakutse, sest laule ja tantse tahaks alati juurde lisada, kuid aeg seab omad piirid. Järgmisena võtavad korraldajad ette kõikide kooridega kontakteerumise, et paluda kooriliikmete nimekirju häälerühmade infoga.
Söödi sõnul käib aktiivne planeerimistöö ka ESTO eelõhtu ehk 25. juuni korraldamisega, mil tuleb kontserdil esitlusele Cyrillius Kreegi „Reekviem“. „Planeerisime kontserdi algselt Stockholmi Toomkirikusse, kuid vajame siiski suuremat alternatiivi – 100-liikmelisele koorile jääb esinemisruum lihtsalt kitsaks ja kui meid on üle 300, siis kiriku võimsad sambad takistavad ka publiku vaadet,“ selgitas Sööt.
Pärast pidustusi Stockholmis liigutakse üheskoos Narva. Hiljuti sai selgeks, et laulupeo tuli saabub Narva sadamasse 29. juunil kell 15:30, misjärel viiakse see pidulikult Narva linnusesse, lauldakse üheskoos Mihkel Lüdigi „Koitu“ ning süüdatakse ka ESTO laulu tuli. Narvas toimub lisaks noortekongress „Mitmekeelsus avab uksed“, tutvustatakse eesti ajalugu ning osa saab võtta mitmetest spordivõistlustest.
Söödi sõnul on ESTO lisaks ühislaulmisele ja koos aja veetmisele kandnud endas ka poliitilist alatooni. Nii toimub näiteks Stockholmis Läänemere julgeolekule pühendatud seminar ja Tallinnas rahvuskongress, mis keskendub välismaal eestluse hoidmise väljakutsetele. „Loodame väga, et nendelt kohtumistelt saab sisendit ka välisministeerium, et koostada üleilmse eestluse uus tegevuskava,“ rääkis Sööt.
Kuigi töö ESTO õnnestumise nimel veel käib, siis on korraldajad kindlad, et seekordne festival tuleb äge ning mitmekülgne. „ESTO on üks suurepärane platvorm suhete loomiseks ja võrgustamiseks! Sajad väliseestlased tulevad kokku, et üheskoos mõelda, kuidas väikest Eestit aidata ja edasi viia – see on põnev!“ rääkis ta.
ESTO programmi ja muu kasuliku info leiab www.estofestival.com
Autor: Geidi Lovise Lee