Avaleht > Kuupäevikud > 2025 > 9.kuupäevik > Laulu- ja tantsupeo tuli ühendab Lääne-Virumaa kui pärlikee

Laulu- ja tantsupeo tuli ühendab Lääne-Virumaa kui pärlikee

30. juunil liigub XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo „Iseoma“ tuli läbi Lääne-Virumaa, ühendades kaheksa omavalitsust justkui virupärase pärlikee. Kokku kulgeb tule teekond selles maakonnas 90 kilomeetrit ning peatub 12 paigas, kus igaühes ootab ees oma nägu ja hingega sündmus.

„Peotuli saabub Ida -Virumaalt Narvast ning meie, läänevirulased, võtame selle vastu Viru-Nigula Püha Nikolause  kiriku juures. See on paik, kus kohtuvad muistse Kunda kultuuri sügavus, Otto Wilhelm Masingu keelepärand ja tänapäevane kultuuriline kirevus,“ ütleb maakonna kuraator Mare Taar. „Iga peatus on kui ajasilmus, kus meie kultuuri ajalugu ja olevik põimuvad üheks.“

Orkester Pärdi ja regivärss Vilde juures

Edasi liigub tuli Uhtnasse, Vinni valda, kus kohalik kogukond tervitab tuld tantsu ja isetegevuslike etteastetega ning saadab selle edasi Virumaa pealinna Rakverre. Kõik huvilised on oodatud keskväljakule Arvo Pärdi „Noormees jalgrattaga muusikat kuulamas“ skulptuuri juurde peotule saabumisele kaasa elama. Mängib linnaorkester ning tule võtab vastu Ello Odraks – Valgetähe V klassi teenetemärgi kavaler, Virumaa Poistekoori juht ja eestvedaja, laulu- ja tantsupeo Lääne-Viru maakonna kauaaegne kuraator.

Järgmine peatuskoht tehakse Pajustis, Eduard Vilde kuju juures, kus toimub valla raamatukogude ühisloominguna valminud kirjanduse ja Vilde teemalise regivärsi ühislugemine. „Erilise sündmuse puhul on loota ka kuulsa kirjamehe Vilde enda ilmumist,“ tekitab Lääne-Virumaa kuraator põnevust.

Kanged mehed ja võimsad sõidukid

Põnevaid momente jagub tervesse pikka päeva ja kõik peatuspaigad toovad välja selle, mis nendele omane või iseoma – nagu kõlab ka tänavuse laulu- ja tantsupeo pealkiri. Roela laululaval, mis meenutab oma kujult Tallinna lauluväljakut, peetakse tuletoomise piknik ja Laekveres tantsivad vallajuhid koos rahvatantsijatega Kaera-Jaani.

Väike-Maarjas tervitab aga kangele mehele Georg Lurichile pühendatud keskväljakul peotuld üks teine kange mees– rukkikuningas Hans Kruusamägi. Kuninga tiitli on mees välja teeninud suure töö eest rukkikasvataja ja põllumeeste eestkõnelejana.

Tuleteekonnal pakub alati põnevust ka see, kuidas tõrvikut ühest kohast teise toimetatakse. Näiteks  Lääne-Virumaal saadavad peotuld mootorrattad, vanatehnika sõidukid ja Võsu vabatahtlike tuletõrjujate päästeautod

Foto: Erakogu

Suur finaal Palmses

Meeleolukas ja sündmusterohke päev saab kõrghetke Lahemaal Palmse mõisapargis, mida paljud mäletavad veel Viru Säru folkloorifestivalide ajast. 

„Kõik teekonnal kohtunud kollektiivid on oodatud, et laulda, tantsida ja tunda rõõmu üksteisest ning meie elavast pärandist,“ kutsub Lääne-Virumaa kuraator Mare Taar. „Simman Palmse mõisaõuel on ühtlasi kutse kogu maakonnale – olge kohal, tulge kaasa!“

Tuli jääb ööbima Palmsesse ning suundub järgmisel hommikul edasi järgmistesse maakondadesse. Seniks on aga igal huvilisel võimalus saada osa sellest ainulaadsest rännakust – laulja, tantsija, korraldaja või lihtsalt kaasaelajana.

Autor: Kristi Kool