Laulu-, tantsu- ja rahvamuusikapeol loeb iga osaleja
Sügisega algas hoogne ettevalmistusperiood tantsu-, laulu- ja rahvamuusikapeo suunas. Ajal, mil proovisaalides käib tihe töö repertuaari selgeksõppimisega, ootab laulu- ja tantsupeo korraldusmeeskond huviga 15. oktoobrit – kuupäeva, mil kollektiividel tuleb registris korrastada oma osalejate andmed.
Registreerumine 2025. aasta laulu- ja tantsupeole toimus tänaseks juba mõnda aega tagasi. Tol ajal ei olnud kollektiividel võimalik peol osalemist veel täpselt hinnata ning kirja pandi nii-öelda soovunelmad. Uue hooajaga on aga kollektiivid saanud selgemaks eesootava aasta osas ning välja on kujunenud koosseisude liikmete arvud.
Milleks on 15. oktoobril laekuv informatsioon oluline? Räägivad Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse (ELT SA) toimetajad Ave Sopp, Agne Kurrikoff-Herman ja Andi Einaste.
“See on meile korralduslikus mõttes väga oluline joon,” ütles muusikatoimetaja Ave Sopp. Rahvamuusikapeo toimetaja Andi Einaste sõnul algab 15. oktoobri andmete põhjal kogu edasine planeerimine. “Ühtlasi annab see meile, liigijuhtidele ja kogu ELT SA-le kindluse, et kes on need kollektiivid, kes meiega koos peole teel on,” selgitas tantsutoimetaja Agne Kurrikoff-Herman. Kõik toimetajad tõid välja, et eelkõige on registriandmed olulised eelproovide planeerimiseks: nimekirjad võimaldavad koostada selge ajagraafiku ning broneerida vajamineva hulga ruume.
Laulupeo osas selgitas Sopp, et peonädala põhi on küll valmis, kuid registriandmete kinnitamine aitab andmetest tulenevaid asjaolusid, näiteks ajagraafikuid ning masside liikumist, peensusteni planeerida. Näiteks peavad 15. oktoobriks laste-, poiste- ja poistesegakoorid kinnitama valikud, mis puudutavad ühendkooride laule. See omakorda näitab, kui palju on ühendkooris lauljaid.
Kurrikoff-Herman rääkis, et tantsupeo kontekstis aitavad täpsustunud andmed kõiki edasisi etappe paremini planeerida ja detailideni korraldada. Lisaks näitab registriandmete kinnitamine, kui palju ning milliseid rühmasid tantsupeole tulemas on. “Naisrühmad saavad kuni viieteistkümnenda oktoobrini liiki vahetada kas N1-st N2-te või vastupidi,” tõi Kurrikoff-Herman näiteks.
Einaste sõnul jätkub sisuline töö kontserdi ülesehitusega, registriandmete laekumine aitab kaasa protsessi üksikasjadele. “Kuigi praegu on lood järjekorras paigas, siis nüüd hakkame arutama, mismoodi saavad olema üleminekud ja kuidas täita lavale ja lavalt maha liikumiste vahed,” tõi Einaste näiteks.
Muusikatoimetaja Ave Sopp rõhutas, et tantsu-, laulu- ja rahvamuusikapeol ei ole ükski inimene anonüümne. Kui tantsupeo puhul on mõistetav, et üksikisikud on mustrite õnnestumiseks tähtsad, siis tegelikkuses kehtib sama põhimõte ka laulu- ja rahvamuusikapeol. Üksikisikutest moodustub kollektiiv ja kollektiividest liik. “Kõik inimesed on omavahel seoses ja üliolulised,” sõnas Sopp.
– Katriin Ahu