Laulupeo Teataja – ilus mälestus peol kogetud rõõmust
Kõigil laulu-, tantsu- ja rahvamuusikute peol osalejatel on võimalus tellida XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo „Iseoma“ teataja osalejahinnaga 5 eurot.
Laulupeo Teataja on ametlik pidu tutvustav trükis, mis sisaldab nii kõigi kolme peo üksikasjaliku kava, palju muud huvitavat lugemist ning loetleb üles kõik kollektiivid koos nende juhtidega. See on ilus meenutus peol kogetud rõõmust, ja jäädvustab trükis ka mälestuse sellest, millise koori, tantsurühma või orkestriga sai peol käidud, juhendajaile ka nime.
Teatajast leiad kõigi liigijuhtide ja dirigentide fotod. Seegi on väärt talletus ajaloo jaoks ja hea koht, kuhu autogrammi küsida.

Põnevad lood avavad peo tausta
Kuupäevikute lugejaile tuttav autor Kristi Kool on teinud pika intervjuu laulupeo kunstilise juhi Heli Jürgensoni, tantsupeo pealavastaja Helena-Mariana Reimanni ja rahvamuusikapeo loomingulise juhi Helin Pihlapiga. Kuidas sündis nimi „Iseoma“, kuidas haakub pidu raamatuaastaga, ja palju muudki saame sealt teada.
Laulupeo laulude info juurest leiab nii laulusõnad kui väikese taustavaate teose või selle loomisega seotud inimeste kohta. Tänavuse peo üheks nurgakiviks on rahvalaul. Taive Särg Eesti Kirjandusmuuseumi eesti rahvaluule arhiivist on sel puhul välja otsinud kooriteoste loomisel kasutatud rahvalaulude allikad – rahvalaulikud ja nende talletajad.
Teatajas on ka Taive Särjega intervjuu, milles ta räägib oma detektiivitööst lähemalt ja arutleb laulude autorluse üle. Kui Mart Saar kasutas oma tuntud koorilaulus „Mis need ohjad meida hoidvad“ rahvalaulu, mis on üles kirjutatud Vastse-Otepää vallas Loku talus elanud Gustav Ilvese suust, siis kes ikkagi on selle laulu autor, kas Mart Saar või Loku talu Kusta?
Laulupeo teiseks nurgakiviks on murded. Eesti Keele Instituudi murdeuurija Jüri Viikbergi räägib Teatajas eesti keelevärvidest. On loomulik, et igaüks peab oma keelmurret kõige ilusamaks, leiab Viikberg. Nii nagu Kodavere rahvas kunagi ütles: „Mede kiil one sii kõege pustam eesti kiil, ei õle siäl üstegi kiänet egä viänet siden.“
Tantsumustrid ja tuletäpid
Tantsupeo kavas on iga tantsu juures ära toodud ka selle kõige iseloomulikum muster, mille peolised staadionile moodustavad. Mustri juurde käib lühike selgitus. Rahvamuusikapeo kava juures tutvustavad liikide juhid nii oma pillirühma kui selle kava lähemalt.
Ära saab tutvustatud tule teekond ja suisa nii täpselt, et suuremajagu tule tähtsamaid peatuspaiku on eesti kaardile maha märgitud. Sellest tuleb üks kirju kaart sadade tuletäppidega, ilus mälestus ajaloo jaoks seegi. Muuseas, Narvas süütab laulupeo tuli tänavuse üleilma eestlaste ESTO laulu tule, ka ESTOst teeb Teataja veidi juttu.
Mis saab aga meie pidudest tulevikus? Kraadime Teatajas laulu- ja tantsupeo jätkusuutlikkust koorijuhtide liidu ning rahvatantsu ja rahvamuusika seltsi juhtidega.
Mälestuseks sobiv umbes 200-leheküljeline Teataja jõuab paar nädalat enne pidu müügile ka suurematesse poodidesse ning seda saab osta peo ajal Tallinna Lauluväljakult ning Kalevi staadionilt.