Mida peaks enne teist laulupeo eelproovi teadma?

Märtsi lõpus algavad teised maakondlikud eelproovid. Vestlesime Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse muusikatoimetaja Ave Soppiga sellest, mida lauljad-pillimängijad ja kollektiivide juhid peaksid enne proovi teadma.

Teised eelproovid on oma ülesehituse poolest samad nagu esimesedki – kõigepealt toimub ühine proov ja seejärel ettelaulmine või -mängimine. „Esimeses eelproovis ei võetud läbi kogu repertuaari, vaid kogu liigirepertuaar ja ühendkoorist uuemad lood või need, mis vajavad küpsemiseks rohkem aega. Teine eelproov on tihedam, sest teoste läbi töötamiseks on vähem aega ja teoste arv proovis on suurem. Piltlikult öeldes tuleb kogu laulik seal läbida,” selgitas muusikatoimetaja Sopp. Proovid kulgevad lustlikult – nagu ikka – aga siiski tuleb arvestada, et need on ajamahukad. Kõige lühem on mudilaskoori kaks tundi kestev proov.

Kuna valikkooridel on suurem repertuaar kui teistel ja nad esinevad nii ava- kui suurkontserdil, on valikkooridel ka enam proove. Valikkooride repertuaari proovides osalemine on Soppi sõnul ülioluline. „Paraku oleme paaril korral pidanud mõnes maakonnas tegema valikkooridele lisaproovi või palunud kollektiividel saata lisasalvestusi ning võib juhtuda, et seekord palutakse ka valikkooridel ette laulda”.

Eelproovides osalemine on ülioluline, sest kogu peo muusikaline osa pannakse kokku just nendes eelproovides.

Foto: Erakogu

Laulja meelespea enne II eelproovi

Mõned nõuanded:

  • Tule proovi vähemalt 15 minutit varem kohale, kuna iga laulja ja pillimängija saatmine saalis õigesse kohta nõuab aega.
  • Võta kaasa laulik või orkestrinoodid, veepudel, meelepärane snäkk ning hea tuju ja kannatlikkus. Keha saad kinnitada vaheajal proovisaalist väljaspool.
  • Anna kindlasti oma kollektiivi juhile teada, kui sa mingil põhjusel ei saa eelproovis osaleda.

Kollektiivi juhi meelespea enne II eelproovi

Kogu protsessi koordineerimise jaoks on tähtis, et kõikidel kollektiividel oleksid laulu- ja tantsupeo registris tegelikkusele vastavad kollektiivi liikmete nimekirjad. „Meil on 1075 kollektiivi. Kui igast kollektiivist ei osale peol näiteks üks-kaks inimest ja seda ei märgita registrisse, võib see tähendada tuhandele inimesele peolt välja jäämist, kui tegelikult ei ole selleks põhjust,” ütles Sopp ja pani kollektiivide juhtidele südamele, et kõik annaksid täpsest arvust teada. Hetkel on register nimekirjade korrigeerimiseks avatud.

Mõnikord kasutavad kollektiivid abijõude ehk laenavad endale teistest kollektiividest lauljaid-pillimängijaid, kui oma liikmed ei saa proovis ja ettelaulmisel osaleda. „Me näeme, et kollektiivi esinejate arv on selline nagu ta laval on, aga seal on ka inimesi, kes üldse sellesse kollektiivi ei kuulu. Kuna me kunstlikult näeme, et liikmeid on rohkem kui tegelikult, võib mõni teine kollektiiv seetõttu välja jääda,” ütles Sopp. See ei ole tema sõnul õige ja aus teiste suhtes.

  • Märgi palun laulu- ja tantsupeo registris õige arv oma kollektiivi liikmeid, kes osalevad peol.
  • Teavita kuraatorit nimeliselt eelproovist puudujatest.

„Seni on eelproovid olnud väga mõnusad ja heas toonuses. Mulle tundub, et ka meie kollektiivid on ettelaulmise ja -mängimise väikese pingega ära harjunud. Selline positiivne pinge viib tegelikult kollektiivi edasi,” rääkis Sopp.

Autor: Lisl H. Mikko