Psühholoog Aave Hannus: kust tuleb motivatsioon ja kuhu see kaob?

Motivatsioonipuudusega seisame me ehk kõik teatud hetkedel silmitsi. Sel nädalavahetusel toimuval üle-eestilisel koorijuhtide foorumilm räägib psühholoog Aave Hannus sellest vaimsest edasiviivast jõust ning vastab küsimustele, kust motivatsioon tuleb ning kuhu teinekord kaob.

22. märtsil toob Hannus Tartu Karlova koolis lihtsaid ja konkreetseid näiteid, mis aitavad foorumil osalejatel hoida iseend ja oma lauljaid. “Räägime hetkedest, kus oleme tahtnud midagi teha, kuid taibanud mõne aja pärast, et justkui enam ei taha. Selgitan mehhanismi, kuidas see tahtmine ära kadus. Igaüks saab proovida enda elust leida haakuvaid olukordi ja püüda neile seletust anda,” ütles psühholoog. 

Motivatsiooni kütuseks on emotsioonid

“Kui me tahaks aru saada, kust motivatsioon tuleb ja kuhu kaob, peaksime proovima süveneda küsimusse, kuidas erinevad tunded, mis meil tekivad ja mida kogeme, võivad väga kiiresti motivatsiooni muuta,” selgitas Hannus. Erinevad kogemused proovis või esinemisel, teistelt saadud tagasiside või hinnangud iseendale – kõik need mängivad rolli. Kui aga mõistame, kuidas need tunded-emotsioonid motivatsiooni mõjutavad, on meil psühholoogi sõnul ka võti motivatsiooni kiiresti kokku kogumiseks ja oma tahtejõu suunamiseks.

Autor: Kertu Saare

Positiivsetele kogemustele mõtlemine viib edasi

Kõige tugevamini on motivatsioon seotud viimase aja edu või ebaedu kogemustega. “Kui meile tundub, et me ei saanud hakkama, ebaõnnestusime ja seda eriti tegurite tõttu, mis ei olnud meist endast sõltuvad, kipume hästi kergesti tundma motivatsioonipuudust,” ütles Hannus. Kõige tõenäolisemalt aitab tahtejõudu taas leida, kui mõelda, millised on sinu varasemad edukogemused ja tugevused.

Tahte kõikumine on normaalne

Sageli ehmatavad inimesed ära, kui neile tundub, et varem tahtmist tekitanud tegevuse järele polegi enam soovi, on vaid tühi tunne. “Selline motivatsiooni kõikumine on tegelikult täiesti normaalne,” ütles Hannus ja lisas, et ka sellest tuleb foorumil juttu.

Täpsem info foorumi kohta: https://koorijuht.ee/blog/26

Autor: Lisl H. Mikko