Rahvamuusikapeo viiuliliigi solistidel Ruhnu saare lood ja laulud ilmus teine album „Mere mälu“
Rahvamuusikapeol saab sel aastal kuulda ka Ruhnu muusikat, sest viiuliliigi solistide rolli kannab trio Ruhnu saare lood ja laulud. Ansamblil ilmus märtsi lõpus teine album „Mere mälu“, mis on pühendatud 80 aasta möödumisele suurest ruhnurootslaste põgenemisest.

Ansambel Ruhnu saare lood ja laulud sündis 2019. aastal, kui kolm viiuldajat Lee Taul, Karoliina Kreintaal ja Sänni Noormets pärast aastatepikkust suvist Ruhnu viiulilaagri korraldamist otsustasid Ruhnu muusika ka albumile talletada ning avaldasid albumi „Ruhnu saarel mitu otsa“. Esimene album tehti kolmele viiulimängijale ning sai loodud eesmärgiga, et Ruhnu lugusid oleks võimalik ka värskemalt kuulata. „Ühel hetkel saime aru, et Ruhnu muusikat mängida on väga tore, aga muusikale on hädasti vaja inimest, kes oskaks sõnastada saare lugu ammusest ajast tänapäevani välja. Nii võtsime kampa Kairi, kes on aastaid olnud viiulilaagris korraldaja ja koka rollis ja sai kuulata pealt, mida need kohalikud räägivad,“ rääkis Lee Taul. Kuigi ansamblil kellegil Ruhnus sugulasi ega juuri ei ole, teavad nad saart läbi ja lõhki. „Ruhnuga sidus meid algselt peamiselt viiulilaager, kuid kui oled juba 11 aastat laagrit korraldanud, siis on saarerahvast juba 90 protsenti tuttavad,“ rääkis Kairi Leivo.
Rännak kadunud pärandisse
Sel aastal ilmus Lee Tauli, Karoliina Kreintaali ja Kairi Leivo sulest Ruhnu saare lood ja laulud teine album „Mere mälu“, mis on pühendatud 1943-1944. aastal toimunud ruhnulaste pagemisele Rootsi. Väikerahvas lõimiti toona Rootsis kohalikku kogukonda ning nende pärandist ja kultuurist ei jäänud alles suurt midagi. „Kogu see lugu on kurb ja melanhoolne, sest kunagi ei ole võimalik tagasi saada seda kultuurilist väärtust, mis Ruhnu saarel kunagi oli. Mõnes mõttes ka hoiatus meile endile – kui millestki ilma jääd, siis seda tagasi saada on väga keeruline,“ rääkis Lee Taul.
„Mere mälu” esitab muusikalise rännaku Ruhnu saare kadunud pärandisse, jutustades lugusid saare inimestest ja ruhnurootslaste ajaloost. Albumil on kuulda nii rahvajutte kui omaloodud lugusid ning kolm rahvalikku koraali. „Tihti on nii, et jutuvestmist salvestada on keeruline, sest ajas lood muutuvad – vastavalt publikule, inimestele. Albumile jõudnud lood sattusid aga kuidagi orgaaniliselt. Koraalide valimiseks oli meil isegi põhimõtteliselt konkurss, et valida välja täpselt need õiged,“ rääkis Kairi Leivo.
Lugude seadmisel sai trio inspiratsiooni kohalikest helidest – Ruhnu puukiriku kelladest, metsast, tuulest ja lainetest. „Plaadi salvestamise ajal mõtlesime, et okei, kas nüüd või mitte kunagi – proovime saada tuule häält ilma, et läheksime seda õue mikrofoniga püüdma. Puhusime siis mikrisse 10 minutit järjest ja sahistasime vihtadega. Üli lõbus tegemine!“ kirjeldas Taul. Kääksutatud sai ka uksi, salvestatud veeklaaside mängu ning tantsusamme.
Rõõm Ruhnu muusika levikust
Laulupeo- ja tantsupeol kannab Ruhnu saare lood ja laulud sel aastal esimest korda rahvamuusikapeo viiuliliigi solistide rolli, kui tuleb koos Sänni Noormetsaga ette kandmisele Ruhnust pärit lugu „Seitse“, millele tegid seade Karoliina Kreintaal ja Lee Taul. Ettevalmistused peoks juba käivad. „Oleme rahvamuusikapeo proovides osalenud ja peagi tuleb üks proov veel. Nii tore on näha, kuidas proovides on terve kool täis rahvamuusikuid oma pillidega,“ sõnas Taul. Ühtlasi rõõmustas ansambel, et võrreldes kümne aasta taguse ajaga jõuab Ruhnu muusika iga aastaga üha rohkemate inimesteni.
Kuigi rahvamuusikapeol esinevad Taul ja Leivo esimest korda, on nad laulu- ja tantsupeole varemgi sattunud. Mõlemad on peost kaasa võtnud erilised mälestused. „Koos sõprade ja tuttavatega laulukaare all külmavärinates „Mesipuud“ laulda oli ikka vinge elamus!“ meenutas Taul.
Albumi „Mere mälu“ salvestas Rainer Koik Kuremäe talus Halliste lähistel, Kreintaalide majas ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia stuudios. Albumi kujundas Kärt Rumvolt. Kuula albumit Spotifyst.
Albumiga koos ilmuvad ka videosinglid, mida saadavad Ako Lehemetsa ja Baran Ismail Ulas monteeritud videolood, maalimaks kuulajale veelgi värvikama pildi Ruhnu saare lood ja laulud loomingu peategelastest. Videod ilmuvad järk-järgult nende Youtube’i kanalil.
Autor: Geidi Lovise Lee