Avaleht > Kuupäevikud > 2025 > 9.kuupäevik > Tantsujuhid kogunesid Tallinnas jooniste seminaril, et saada ülevaade rühmade liikumisest Kalevi staadionil

Tantsujuhid kogunesid Tallinnas jooniste seminaril, et saada ülevaade rühmade liikumisest Kalevi staadionil

27. aprillil kogunesid XXI tantsupeo „Iseoma“ kollektiivide juhendajad Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumis, et tutvuda väljakujoonistega lähtuvalt suvise peo lavastuse tervikust. Erinevalt varasematest aastatest, mil seminariks koguneti Eestimaa südames Paides, kus ühe päeva jooksul anti kõigile juhendajatele ülevaade peo joonistemängust, toimub tänavu neli seminari: Tallinnas ja Tartus kohapeal ning veebis võimlemisrühmade ja Üleilma liigi juhendajatele. 

Esimene jooniste seminar sai hoo sisse Tallinnas, kus päeva jooksul andsid Põhjaranniku, Lääneranniku, Keskpõranda, Pealinna, naisrühmade ja valiksegarühmade liigijuhid tantsujuhtidele ülevaate joonistest ning selgitasid tantsudes tehtud täpsustusi. 

Jooniste seminar on tantsupeo ettevalmistusprotsessi üks oodatumaid hetki, sest vahetult enne seda saavad juhendajad esmakordselt teada, kus nende rühmad suurel väljakul asetsema hakkavad. See lisab juba selgeks õpitud tantsudele uue mõõtme – võrreldes ettetantsimistega tuleb tantsijatel väljakul sageli läbida märksa pikemaid vahemaid või tantsida harjumuspärasest sootuks teises suunas, sest publik asub Kalevi staadionil nii ida- kui ka läänetribüünil. 

„Jooniste seminar on tõesti üks väga-väga oluline ja põnev etapp tantsupeo protsessi lõppfaasis – enne hoogsat lõpuspurti, milleks on väljakuproovid Tallinna eri staadionitel, kus kõik lõpuks kokku põimitakse,“ sõnas tantsupeo pealavastaja Helena-Mariana Reimann.

Tänavuse peo piirkonnapõhine ülesehitus andis jooniste seminarile uue hingamise

Tantsupeo piirkonnapõhine ülesehitus võimaldas jagada liigid seminaril paralleelselt erinevatesse ruumidesse ja pühendada ühe piirkonna jooniste tutvustusele varasemast märksa rohkem aega. Kuna piirkondade eri vanuserühmad astuvad tantsuväljakule koos, ei tekkinud ka muret, et juhendajad, kellel on rühmad mitmes vanuseastmes, jääksid olulise infota.

Pealelõunal koguneti ühiselt aatriumisse, kus pealavastaja Helena-Mariana Reimann andis  ülevaate finaaltantsust ja „Tuljakust“, mille puhul on jooniste täpsus eriti oluline, sest Kalevi staadionile peavad korraga ära mahtuma kõik 10 972 tantsijat. 

„Liigijuhtide poolt kujundatud mustrid hakkavad nüüd elama justkui kaadrid joonisfilmist,“ kirjeldab Reimann. „Peale seminari asub iga rühm trennisaalis harjutama oma väikest killukest – olgu see nõelapiste käisemustrist või kroonleht suurest lilleõiest. Just nii loovad tantsijad, õpetajad ja kunstiline toimkond vaatajale selle imelise vaatemängu – mustrimaagia, mida publik igal peol pikisilmi ootab. Kõik eelnev toob ainult tõdemuse, et pidu on kohe-kohe käega katsuda. Elevus aina kasvab. Ja natuke hakkab ka kurb, sest pea kolm aastat oleme selle ägeda meeskonnaga teel olnud. Hoole ja armastusega meie iseoma pidu kasvatanud.“

Fotode ja teksti autor: Greta Perolainen