Tuleteekond Saaremaal saab olema kirjanikest kirev kulgemine
Tule tulemine ehk laulu- ja tantsupeo tuleteekond on ettevõtmine, mille käigus tuuakse laulu- ja tantsupeo tuli laulupeo hällist, Tartust pealinna. Läbi käiakse kogu Eesti, sealhulgas ka meie kaks suuremat saart. Saarlased jutustavad oma iseoma loo läbi Saaremaa kirjanike sulest ilmunud loomingu.
22. juuni hommikul toovad saarlased purjekaga laulu- ja tantsupeo tule Pärnumaalt Varbla sadamast Saaremaale Kõigustesse, kus toimub tule vastuvõtu tseremoonia. Merereis kestab pea neli ja pool tundi.
“See, et lähme mandrile ise järgi, on vast esmakordne. Saarlased on tuntud merede kündjad – kui saarel miskit puudu, tuleb see ise tuua ja ainuke võimalus ongi teha seda läbi merereiside,” rääkis Saaremaa kuraator ja teekonna organiseerija Krista Lember.
Tuleteekond maal kulgeb saarelistele omaselt vaikses tempos. Retk on inspireeritud Saaremaa kirjanikest. “Tundus igati paslik põimida tuleteekond just kirjandusega, sest tänavuse peo teema on seotud murretega ja tähistame ka Raamatu Aastat, 500 aastat möödumist esimese eestikeelse trükise ilmumisest,” selgitas Lember.
Üheskoos kõnnitakse läbi Ida-Saaremaa kirjanikega seotud olulised kohad. Saaremaalt on pärit tore eesti kirjanike raskekahurvägi: Henno Käo, Debora Vaarandi, Aira Kaal ja Juhan Peegel, kellest viimane on Eestis uurinud ka saarte murret. “Käisin ka paar päeva tagasi vaatamas Henno Käo ägedat filmi, et veelgi inspiratsiooni ja motivatsiooni programmi ülesehitamiseks juurde saada,” ütles Lember.
15-minutilisi peatusi tehakse kirjanike kodu- või mäletuskohtades ning loetakse ette nende loomingut. “Usun, et teele valitud paigad on olnud nende kirjanike loomingu mõjutajateks – see iseoma, mis on andnud loomingulist lendu ja tutvustanud saarel elamise ja olemise viise,” rääkis kuraator.

Edasi liigutakse ühe saarlaste jaoks olulise sümboli, Ö/Õ märgi juurde, kus toimub nende tähtedega seotud kahekõne.
“Õhtuks liigume Karja kihelkonda, kus toimub kontsert ja tudub tuli,” ütles Lember. Tuli rändab Saaremaal kokku 77 kilomeetrit. Järgmisel hommikul antakse laternas tuli merepääste abiga hiidlastele üle, kohtumispaik on poole Soela väina peal.
Tule teekonna loomise protsess on kuraatori sõnul kulgenud seni väga hästi ja mõnusalt. Kogukond ja kohalikud kultuurikorraldajad on olnud suureks abiks. “Loomulikult ei saa unustada meie suurepäraseid meremehi ja toredat purjeka juhti Kõiguste sadamast, kes kõik andsid esimese küsimise peale kohe oma nõusoleku aidata.” Lember leiab, et asjaosaliste vastutulelikkusele aitas kaasa 2019. aasta laulu- ja tantsupeo suure tuletee kogemus, mis pani kohalikel silmad särama.
Autor: Lisl H. Mikko