Valgamaa Tuletulemisest: kirjanduse maamärgid, maakonna ajalugu ja loodus ning mulgi pärimus
Valgamaale saabub laulu- ja tantsupeo tuli 19. juuni hommikul Võrumaalt. Oodata on palju põnevat – koos kirjandusministriga mõtisklemist, lätlastest naabrite tervituste vastuvõtmist ja rahvamuusika saatel peo pidamist. Valgamaa kuraator Eha Mandel andis selle päeva plaanidest lähema ülevaate.
„Tule rännak Valgamaal viib meid läbi ajaloo, looduse ja kohalike traditsioonide ning põimub mitmekesise ja uudse tänapäevaga,” rääkis Mandel. Eriliselt kiidab ta kogukondi, kellel on sündmuste korraldamise tahte, ettepanekute ja ideede väljakäimisel olnud suur roll. Otepää vallast on kuraatori peamine kontakt Merle Soonberg, Valga vallast Hardo Adamson ja Tõrva vallast Anne Jaakson.
Pühajärv, Eesti lipp ja kirjanduslikud maamärgid
Otepää vald jutustab loo piirkonna kultuurilisest identiteedist – vald on tuntud Väikse Munamäe ja Pühajärve poolest, samuti on piirkond tuntud kui Eesti lipu häll. Piirkonnaga on seotud mitmed loomeinimesed, näiteks August Gailit, Gustav Wulff-Õis, Raimond Lätte ja Krahv Berg. „Teeme peatusi tähenduslike maamärkide juures, kus kirjandusminister Mart Juur jagab paigaga seotud mõtteid ja tundeid,” selgitas kuraator. Tuli liigub edasi mitmel eri moel, millest suursugusem ja pidulikum on hobukaarik, millel lehvib Eesti lipp. „Tule liikumine oluliste maamärkide juurde on meie viis avaldada lugupidamist ajaloole,” lisas Mandel.
Rännutee Nipernaadi jälgedes
Valga valla peatuspunktid asuvad Tsirguliinas, Lüllemäel, Harglas ning Valgas. Gailiti teose tegelane Nipernaadi juhatab tuld läbi rikka ajalooga Lüllemäe ja Hargla ja põikab sisse endisesse Vilaski raketibaasi, kus on noored tegutsemishoos. „Valga linnas saame tähistada tule liikumist koos meie kallite lõunanaabrite, lätlastega,” rääkis Mandel. Kuraator mainis, et Nipernaadil on omapärane ning huvitav sõiduvahend ning Valgamaa teekonnal on varuks veelgi põnevat tehnikat – sellega tuleb tutvuma tulla aga kohapeale!
Ajalooline mulgi tee
Tõrva vallas liigub tuli esmalt legendiderikkasse Hummuli mõisa. Tõrva linna saabub tuli kanuuga mööda Veskijärve, jõudes Tõrva sümbolehitise, Tõrva ahju juurde. Tulele sobiva sümbolina asetatakse see ka ahju sisemusse. „Keskväljakul toimub rahva jaoks piknik ja peale seda on rahvamuusika saatel ka pidu” lausus Mandel. Otseloomulikult saavad sealt kõik soovijad tuld võtta oma jaanilõkke jaoks. Edasi liigub tuli mööda jõge Sooglemäele, Mulgi Elamuskeskusesse, et teha tutvust talukompleksiga, mis koondab kaasaegsel viisil mulgi pärandit ja kultuuri.
„Terve Valgamaa teekond ei ole lihtsalt liikumine punktist A punkti B – see on vaimne ja kultuuriline rännak, mis ühendab inimesi, paiku ja põlvkondi,” võttis kuraator Eha Mandel teekonna põhiidee kokku.
Autor: Merili Mihkelsaar