Viljandimaa tuleteekond „Omad lood ja laulud“

Laulu- ja tantsupeo tuli on püha sümbol, mis kannab endas meie esivanemate pärandit, ühtekuuluvustunnet ja armastust laulu, tantsu ja pillimängu vastu. Viljandimaa tuleteekond „Omad lood ja laulud“ läbib kõiki maakonna omavalitsusi ning ühendab minevikku, olevikku ja tulevikku. Tule tulemine kannab endaga kaasas soojust, pidulikkust ning ühislaulmise ja -tantsimise väge. 

Foto: Jaan Männik

Me ei lähe jälgi jätmata. Nendes jälgedes on astumise ärevust, äratundmist, mälestusi ja uusi hetki. Jälg jälje järel tekitame raja, mida mööda minna. Kiirustades, et pärale jõuda. Või minna vaikselt, veidi salamisi, vaadates ringi ja tunnetades teekonna võlu. Peatuda, et meenutada ja  seisatada. Et kuulatada, viivuks piiluda enese sisse – ja taas astuda. Vaid nii nopid sellelt teekonnalt tõelised väärtused, peatud õigete verstapostide juures, mis jagavad sulle seda pärandit, mis loob hinge iseolemise uhke tunde. Selliselt on Viljandimaa Tule tulemist kirjeldanud koordinaatorid.

Viljandimaale jõuab tuli Valgamaalt Mulgi Elamuskeskusest. Mulgi kultuur on kaht maakonda ühendav lüli. Mulgid on alati olnud oma keele, kultuuri ja traditsiooni hoidjad ning tunnevad uhkust selle üle, et saavad olla osa sellest ajaloolisest tuleteekonnast. Teekond viib tule Mulgimaa paikadesse, kus muusika, tants, pillimäng ja käsitöö on alati au sees olnud. Tuli peatub ka Heimtali muuseumi õuel, kus on võimalus võtta aeg maha Anu Raua värvikate juttude saatel.

Viljandi linnas viib tule paadiga üle järvevee legendaarne Viljandi paadimees. Viljandi muusikakooli hoovis tehakse mälestuskummardus Tonio Tamrale, kes on olnud seotud laulu- ja tantsupidude korraldamisega nii riiklikul kui maakondlikul tasandil. 20. juuni õhtul jõuab tuli Hüpassaarde helilooja Mart Saare majamuuseumisse. Hilisõhtul viiakse tuli rabamatkale, kus saab näha paikasid, kust mitmete laulupeol kõlavate laulude autor Mart Saar inspiratsiooni ammutamas käis.

Tuletulemise teekonnast osa saamiseks on kõik oodatud tule peatuspaikadesse. Tuleteekond kulgeb paljude nostalgiliste kui ka tänapäevaste vahendite abiga  – Kaitseliidu auto UNIMOG, hobukaarik, paat, jalgrattad, inimkett, mootorrattad, retrobuss KAVZ, Olustvere koolipoiste Paz-buss ja offroad masinad. On oluline, et laulu- ja tantsupeo tuli läbiks maakonna tähenduslikke paiku ja võimalikult paljud inimesed saaks tule teekonnale kaasa elada. Tule tulemist korraldavad neli omavalitsust: Mulgi vald, Viljandi vald, Viljandi linn ja Põhja-Sakala vald. See on hea võimalus ühendada kogukondade hääled ja sammud, et kanda edasi esivanemate pärandit ning näidata, et rahvakultuur elab kõigi südames. 

Autor: Karin Agnes Raudkats