Eesti visiitkaart Põhja-Ameerikas kerkib hoogsalt ja vajab heade inimeste annetusi

Toronto kesklinna kerkib ainulaadne Eesti kultuuri ja kogukonna süda – Keskus, mis saab Eesti ja eestlaste visiitkaardiks Põhja-Ameerikas. Uurime sealse eestluse eestvedajalt ja Keskuse projektijuhilt Ellen Valterilt, kuidas ehitus kulgeb ning miks tasub ka kodueestlastel sellele tulevikku vaatavale ettevõtmisele õlg alla panna.

Foto: Erakogu

Ellen Valter, kes on toimekas eestluse edendaja ja Toronto südamesse, linna tuiksoonele kerkiva Eesti kogukonna maja – Keskuse – projektijuht, tuleb otse ehitusplatsilt ja on rõõmus, et objektil käib vilgas töö ning kõikvõimalikud ehituse edenemist mõjutanud takistused ületatud. „Heade inimeste annetuste ja Kanada riigi toel võtab maja üha enam oma kuju, see on olnud tohutu töö,“ ütleb Valter. Siiski teevad Valterit murelikuks lõunanaabri poliitilised otsused, mis venitavad tarneaegu ja kergitavad hindu, mis niigi koroonapandeemia ja kriiside taustal on maja ehituse prognoositust kallimaks teinud. „Tuleb tempokalt heade annetajate abiga edasi liikuda, et Kanada ühe hinnatuima ja riigi kõrgeima tunnustusega pärjatud arhitekti töö järgi projekteeritud imeline ja tõesti kõneka arhitektuurilise lahendusega maja valmis saada ning eestlaste heaks tööle panna.“

Kuigi Keskus asub Eestist tuhandeid kilomeetreid eemal, puudutab see otseselt ka siinset eestlast. Miks? „Sest see on eestlaste visiitkaart Põhja-Ameerikas,“ põhjendab Valter. „Fakt on ka see, et iga viies eestlane elab väljaspool Eestit, peame oma üle maailma paikneva n-ö niidistiku hoidma tervena, see on eestlaste edu tagatis, nagu Eesti superjõud,“ lisab ta. Keskus on koht, kuhu eestlased on alati oodatud.

Väliseesti kogukonnad on ajalooliselt mänginud olulist rolli Eesti iseseisvuse hoidmisel ja toetamisel, Eestis elavad eestlased aga omakorda hoidnud ja toetanud diasporaas elavaid eestlasi. Niiviisi läbi ajaloo üksteist hoides ja olulisel hetkel toetades oleme kestnud ja see viib meid ka edasi. „Me süda muretseb Eesti pärast ja me toetame siit poolt Eestit, kuidas suudame,“ ütleb Valter.

Eraisikud on annetanud kokku ligikaudu 21 miljonit Kanada dollarit. Natuke on veel puudu. „Kui iga eestlane jätaks ostmata ühe kohvi ja annetaks selle Keskusele, oleksime omadega mäel,“ arvutab Valter ja lisab, et kõik annetajad on oodatud Keskuse avamisele, mis toimub loodetavasti juba aasta pärast.

Annetus Keskuse toetuseks ei ole pelgalt rahaline panus – see on avaldus ühtekuuluvusest ja tulevikku vaatavast hoolimisest, panus sellesse, et Eesti kultuur kestaks, mitte ainult Eestis või Kanadas, vaid üle ilma.

Klaasist hoone ja Eesti kontuuriga sisehoov saab olema koduks mitmetele kogukondlikele tegevustele: Eesti koolile, rahvatantsu- ja käsitööringidele, kooridele, raamatukogule ja kontsertidele. Lisaks on seal pinda äriliste ja diplomaatiliste suhete arendamiseks ning ruumid väljaüürimiseks, et toetada keskuse iseseisvat toimimist. „Loodame, et hoone saab kõrge külastatavusega kohaks, sest see tõesti jääb nii kohalikele kui ka turistidele lihtsalt jalgu,“ ütleb Valter.

Annetusi, mis on maksusoodustusega, saab teha Eesti Rahvuskultuuri Fondi kaudu. Iga pisemgi toetus on suureks abiks!

Annetamiseks vajalikud pangarekvisiidid (otselink).

Sotsiaalmeedias saab Keskuse tegemisi jälgida teemaviitega #igaviieseestlaneelabvälismaal

Toronto südalinna rajatavast Keskusest saab lähemalt lugeda artiklist „Toronto südamest leiab eestlaste KESKUSe“ ja Keskuse kodulehelt, kus saab end selle uudiskirja lugejaks lisada, hoidmaks end kursis projekti edenemisega ja aegsasti avamisele lennupileteid broneerida!

Autor: Karmen Kaukver