Mida toob tantsupeoaasta? – Intervjuu tantsutoimetaja Agne Kurrikoff-Hermaniga
Ettevalmistus XXI tantsupeoks „Iseoma“ on hoogsalt käimas ning nii kunstilist toimkonda kui ka tantsujuhte ja tantsijaid, ootab ees tihe töö suvise peo suunas. Küsisime tantsutoimetaja Agne Kurrikoff-Hermanilt, mida toob eesootav tantsupeoaasta?
Kurrikoff-Hermani sõnul on tänaseks mitmed XXI tantsupeo teekonna olulised etapid, näiteks repertuaariseminarid ning tantsupeo esitlus, juba selja taha jäänud. Järgmine oluline kuupäev saab olema 15. oktoober, mil juhendajatel tuleb registris lõplikult kinnitada oma rühma tantsijate arv. „Siis saame esmase ülevaate, kui palju tantsijaid sellel teekonnal siis kaasas on,“ ütles Kurrikoff-Herman. Etapp on eriti oluline kunstilisele toimkonnale eelproovide planeerimiseks, väljaku jooniste ettevalmiseks ja muudeks tehnilisteks toimetusteks.
Novembris toimuvad mentorseminarid, kus rühmajuhid kohtuvad liigijuhtidega ja vastavad treeningutel tekkinud küsimustele. Lisaks vaadatakse koos veel kord otsa repertuaarile. Kui varasemalt on mentorseminarid toimunud suuremates keskustes, siis seekordne peo ülesehitus annab liigijuhtidele võimaluse kohtuda juhendajatega piirkonniti. Kurrikoff-Hermani sõnul loob see võimaluse personaalsemaks ja otsesemaks suhtluseks.
„Järgmised olulised kuupäevad puudutavad juba tantsijaid, seda jaanuaris ja märtsis, mis on esimese ning teise eelproovi kuud,“ ütles Kurrikoff-Herman. Esimese eelproovi eesmärk on rühmasid tagasisidestada ning anda märkuseid parandusteks. Kahe ettetantsimise vaheline aeg jääb detailide lihvimiseks, et teises eelproovis tantsiksid kõik rühmad edukalt sama tantsukeelt. Tantsijate jaoks tähendab aasta järjepidevat treeningutel käimist ning rühmas osalemist.
Aprillis toimub juba joonisteseminar, kus juhendajad saavad teada, kus nende rühmad tantsujoonistes paiknevad ning milliseid muudatusi on vaja teha, et joonised väljakul vormuksid ja kauneid mustreid maaliksid. „Peale jooniste seminari koputame kõikidele juhtidele ja rühmadele südametunnistusele, et repertuaar enne suvist pidu seisma ei jääks,“ ütles Kurrikoff-Herman. Tema sõnul on loomulik ja tore, et tantsurühmadel on hooajal ka teisi väljakutseid, kuid pidev harjutamine on alus tantsupeo õnnestumiseks.
„Peonädala ettevalmistus hõlmab väga mitut tasandit. Vaja on toimetada kõige sellega, kuidas info liigub, kuidas väljakute proove korraldada, milline on Tallinnas liiklemine, vastutus selle eest, et info oleks kättesaadav, et rühm oleks õigel ajal õiges kohas, kuidas sööme, kuidas magame ja kuidas see kõik toimib,“ kirjeldas tihedat peonädalat Kurrikoff-Herman. Pealtvaataja jaoks rullub etendus lahti juuli alguses.
Tantsupeole pürgib ka üle kolmekümne Eestist kaugemal tegutseva tantsurühma (nn “Üleilma” tantsurühmad). „Nende rühmade teekond peole erineb paljuski Eestis tegutsevatest,“ ütles Kurrikoff-Herman. Harjutamised toimuvad tihtipeale teistsugustel alustel, näiteks korra kuus kahepäevaselt või üle kahe nädala pikemate treeningutena. Paljudele väljaspool Eestit tegutsevatele rühmadele on aja jooksul kujunenud nn sõberjuhendaja Eestist, kes neid Kurrikoff-Hermani sõnul aeg-ajalt toetamas ja õpetamas käib. „Liigijuhina olen sattunud juba väga mitme rühma juurde, käinud Norras ja Ameerikas ning peagi siirdun Kanadasse,“ tõi ta näiteks. Üleilma rühmade kalender on pisut teine. Peol osalemine saadakse teada juba märtsi alguses, et kaugelt tulijad saaksid planeerida majutumist, lennupileteid, toitlustust – kogu eluolu. Üleilma rühmade ülevaatus toimub video teel, liigitantsud laetakse teatavasse keskkonda veebruari lõpuks ning ühistantsud märtsi lõpuks. Kurrikoff-Hermani sõnul on Zoomi keskkond teinud elu ja suhtlemise väga lihtsaks. Üleilma rühmasid hoitakse kaasas kõikidel etappidel: mentorseminarid, tavalised seminarid, infotunnid. „Vahel küll see tähendab, et tuleb teisel pool maakera tulla öösel koosolekut kuulama,“ rääkis tantsutoimetaja muheledes.
Kurrikoff-Hermani sõnul moodustavad aastate jooksul välja kujunenud tantsupeo ettevalmistusetapid justkui raami, mis on ütlemata oluline, et pidu saaks suvel sündida. Tantsupeol tuleb toimetada niivõrd suurearvuliste massidega, mistõttu on oluline liikuda samm-sammult ning haarata kaasa kõik osapooled.
Autor: Katriin Ahu