Uus aasta toob tantsupeoaasta, meeleolu eelseisvaks on hoogne ja täis elurõõmu
Ettevalmistused tantsupeoks jõuavad uue aasta saabumisega viimistlevatesse etappidesse. Emotsioone möödunud aastast ning mõtteid ja soove tulevaseks jagasid tantsupeo kunstiline juht Helena-Mariana Reimann ning tantsutoimetaja Agne Kurrikoff-Herman.
„Võib öelda, et aasta 2024 on möödunud linnutiivul. Palju on olnud vanu tuttavaid ja varem kogetud hetki, sama palju aga ka uusi väljakutseid millega tegeleda,“ rääkis Reimann. Tema sõnul on siiski aasta läinud suurepäraselt ja väga-väga tegusalt. Näiteks tõi Reimann repertuaaride kinnitamise ning tantsurepertuaari raamatu, tantsupeo lugu toetavate videoklippide ning väljakulavastuste ja mustrite loomise. Samuti tõstis Reimann olulise hetkena esile otsuse esitada tulevasel tantsupeol tantsu „Tuljak“ ühtse terviku moodustamiseks instrumentaalmuusika saatel. „Kõik ettevalmistused peoks sujuvad plaanipäraselt,“ lisas Reimann.
Kurrikoff-Hermani sõnul oli tegemist aastaga, kus peo loomisega tegelenud kunstilise toimkonna kõrval astusid pardale ka juhendajad ning tantsijad. Esile tõstis ta oluliste etappidena näiteks juhendajatele mõeldud repertuaari- ja mentorseminarid.
Aasta täis inspireerivaid ja südantsoojendavaid hetki
Reimann rääkis, kuidas olenemata üle 30-aastasest tantsuõpetaja kogemusest õpib ta iga päev midagi uut. „Kogu ühiskond areneb, inimesed ja nende arusaamad muutuvad. Tuleb ka ise kaasas püsida ja see on nii põnev, rikastav, inspireeriv,“ kirjeldas ta. Ühe puudutava hetkena tõi Reimann välja kohtumise Austraalia Virmaliste tantsurühma ja nende juhendaja Ella Scottiga. „Nad olid nii tänulikud, et saavad kandideerida peole Üleilma liigis. Tahaks uskuda, et sarnaselt toimetavad ja mõtlevad ka kõik teised välismaal tegutsevad Eesti kollektiivid,“ kirjeldas Reimann.
Sarnaselt kirjeldas Kurrikoff-Herman, kuidas Üleilma liigijuhi roll on olnud temale isiklikus tantsupildis väga inspireeriv. Väljaspool Eestit tegutsevad rühmad käivad koos mitte ainult tantsusammude selgeks saamiseks, vaid ka eestluse hoidmiseks ja kogukondliku tegevuse loomiseks. „Nendega toimetades ja Üleilma liigile pidu ettevalmistades avanes mulle justkui uus aken eesti tantsule,“ sõnas Kurrikoff-Herman. Lisaks pakub talle rõõmu, et kodumaal jätkub inimesi, eestvedajaid, kes on hingega Eesti tantsu juures, tunnevad valdkonna suhtes sädet ning soovivad end pärimus valdkonnas harida.
Meeleolu uue aasta saabudes kirjeldavad muusikapala „Tulemise tunne“ ja tantsud „Kikkapuu“ ning „Vürtsikas Mai“
Tuleva aasta meeleolude mõistmiseks kirjeldasid Reimann ning Kurrikoff-Herman oma emotsioone tantsupeo palade abil. Reimann tõi välja nii muusikapala „Tulemise tunne“ kui tantsu „Kikkapuu“. Esimene väljendab tema jaoks ootust ja kutset peole. „Ootan ju nii väga seda hetke millal kõik need tuhanded tantsijad tantsumurule jõuavad ja saame koos midagi suurt ära teha, midagi ilusat luua, ühes rütmis hingata,“ sõnas Reimann. Tantsu „Kikkapuu“ kirjeldas ta aga järgmiselt: „See väljendab endas tohutut elurõõmu – elevust, hoogu, mängulusti, ka liblikaid kõhus – just seda, mida kokkutulekule minejad võiksid tunda. Sama elevus ja rõõm tantsupeo loomisest ja andmisest keerleb ka minu südames ja hinges.“
Kurrikoff-Herman kirjeldas oma meeleolu N1 liigi tantsu „Vürtsikas Mai“ abil. Tantsus valmistavad naised ette suure suguvõsa kokkutuleku piduliste saabumiseks: põll on veel ees, rätt veel peas, vahepeal tuleb ohe. „Tantsu omadused võtavad väga tabavalt kokku tantsutoimetaja vaate saabuvaks tantsupeo aastaks. Kiire ja hoogne, kuniks jalad õnnest maast lahti tõusevad,“ sõnas Kurrikoff-Herman.
Kunstilise juhi ja tantsutoimetaja ootused ja soovid eesootavaks aastaks
„Minu jaoks on kõige olulisem jagada peoga tantsurõõmu, elurõõmu, andmiserõõmu. Et kõigi süda võiks sel päeval kasvõi korra rõkata rõõmust,“ sõnas Reimann. Ta paneb tantsijatele ja juhendajatele südamele, et tantsupeo teekonnal tuleb nautida igat hetke. „Hoidke, hoolige, märgake, armastage ja vajadusel toetage nii oma rühmakaaslasi kui juhendajaid. Iga inimene on väärtus, iga inimene vajab rõõmu – hoiame, hoolime ja austame üksteist,“ sõnas Reimann. Lisaks soovib ta, et ka kõik juhendajad saaksid jõulupühade ajal puhata, et uuel aastal jätkuks jaksu, rõõmu ja energiat.
Kurrikoff-Herman loodab kõiki registreerunud koosseise näha eelproovides ning tema südamesoov on nende kõigiga kohtuda ka suvel Kalevi staadionil. Tantsijatele ja juhendajatele soovib ta, et rõõm ei raugeks ning ka raskustest tuleb leida rõõmu. „Ja kindlasti soovin, et ei kaoks enda seest ära arusaam või tõdemus, et see, millega te tegelete, on midagi väga, väga erilist,“ sõnas Kurrikoff-Herman. „Need tantsusammud, mida harjutatakse, lihvitakse ja koos tantsitakse, saavad päeva lõpuks kordades suurema tähenduse. See on samaväärne panustamine riigi säilimisse, identiteeti ja riigikaitsesse, nagu on kõik teised Eesti nimel tehtavad tegevused,“ lisas ta.
Autor: Katriin Ahu