Eesti Võimlemisliit asub korralduslikult toetama võimlejate tantsupidudeks valmistumist

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA ning Eesti Võimlemisliit  allkirjastasid täna, 22. märtsil, tähtajatu koostöölepingu, mis kirjeldab võimlemisliidu kaasatust, vastutust, kohustusi ning tööjaotust üleriigiliste tantsupidude edukal korraldamisel. Juba järgmisel tantsupeol hakkab vajalike vahendite ja kostüümide hankimise eest hoolitsema Eesti Võimlemisliit. 

Laulu- ja tantsupeo sihtasutuse ning võimlemisliidu koostöö sai alguse 2021. aastal, kui laulu- ja tantsupeo peo protsessis osalevatele võimlemisrühmadele leiti esmakordselt võimalus taotleda tegevustoetust sarnaselt kooridele, orkestritele, rahvatantsu- ja rahvamuusikakollektiividele. „Võimlemine on liikumine ja elustiil, mis ulatub staadioni masskavadest kuni tippspordini olümpiamängudel. Oleme alaliidus võtnud strateegiliseks eesmärgiks laiendada harrastusvõimlemise kandepinda, näiteks võimlemisrühmade kaasamisega tantsupidude protsessi. Meie jaoks on väga oluline väärtustada ja hoida eesti rahvuskultuuri, laulu- ja tantsupeoliikumist ning võimlemise auväärseid traditsioone“, tõi esile võimlemisliidu president Peeter Tishler.

Laulu- ja tantsupeo sihtasutuse juhataja Margus Toomla sõnul on laulu- ja tantsupeo liikumine on maailmas unikaalse nähtusena kantud UNESCO vaimse ja suulise maailmapärandi nimekirja. „See vana ja võimas traditsioon on tegelikult väga õrn ning vajab pidevalt meilt kõigilt hoolikat hoidmist ja tähelepanu. Täna sõlmitud koostöölepingu eesmärk tagada kahe organisatsiooni pikaaegne koostöö ning teineteisemõistmine. Meie soov ja ühine eesmärk on luua kestlikud tingimused võimlemisrühmade kaasamiseks tantsupidude ettevalmistusprotsessides ja etendustel osalemiseks“, ütles Toomla.

2025. aastal toimuvale XXI tantsupeole on tänase seisuga registreeritud 205 võimlemisrühma. Võimlemisrühmade juhendajad alustavad tantsupeoks valmistumisega juba sellel nädalavahetusel repertuaari seminaridega Tallinnas ja Tartus. 

XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu „Iseoma“ toimub 3.– 6. juulil 2025 Tallinnas. Laulupeo kunstiline juht on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja on Helena-Mariana Reimann ning rahvamuusikapeo üldjuht on Helin Pihlap.