Rahvamuusikapeo loominguline meeskond valmistub Viljandi Folgiks

Laulu- ja tantsupeo „Iseoma“ rahvamuusikute loomingulised juhid on aasta aega harjutanud, et ühiselt Viljandi pärimusmuusika festivalil osaleda. Andekad muusikud on seadnud kokku  eriprojekti nimega „RMP25: Koemets, Krüsban, Leima, Lepasson, Mägi, Mänd, Pihlap, Sakrits, Vaiksoo“  ning lihvivad hetkel veel oma põnevat ja eripalgelist kava, millega juuli lõpus Viljandis publiku ette tulla.

XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo „Iseoma“ rahvamuusikapeo loomingulise juhi Helin Pihlapi sõnul on idee rahvamuusikutest liigijuhtidega Viljandisse pärimusmuusika festivalile ühiselt musitseerima minna pärit eelmisest suvest, mil kõik liigijuhid oma erinevate kooslustega Viljandis Folgil kohtusid. „Rahvamuusikapidu ette valmistades saime liigijuhtidega möödunud aasta jooksul regulaarselt kokku ning nendel kohtumistel seadsime paika nii suvise eriprojekti kava kui tegime ka proove. Iga liigijuht on kavasse lisanud just oma pillist ja kogukonnast lähtuvat repertuaari, mis teda eriliselt inspireerib. Kavas on nii tantsumuusikat, laule, vähem ja rohkem seatud pärimuslikke palu ning samuti on seal olemas seoseid nii möödunud kui ka tulevase rahvamuusikapeoga,“ räägib Pihlap ning lisab: „Ootame kõiki tantsima, kaasa laulma ja kaasa mõtlema. Aga miks mitte võtta ühes ka oma pill, et meiega koos musitseerida.“

Loomingulise juhi sõnul on liigijuhid rahvamuusikute kontserti ette valmistades teinud palju eeltööd, uurinud lugude taustu ja kontekste. „Seeläbi on meil plaanis lisaks pillilugudele ja lauludele jagada kuulajatega ka neid infokilde ja lugusid, mida ühe või teise muusikapala kohta oleme teada saanud. Meil on varuks jutte nii pillimeestest kui pärimusest laiemalt ning kõike seda põnevat tahamegi kuulajatega jagada,“ selgitab Pihlap õhinal.

Laupäeval, 27. juulil kell 14.00 astub Viljandi pärimusmuusika festivalil teisel Kirsimäel asuvale lavale rahvamuusikapeo loominguline meeskond koosseisus Liisa Koemets (hiiu kannelde liigijuht), Kert Krüsban (lõõtspillide liigijuht), Evelin Leima (karmoškade liigijuht), Kadri Lepasson (kannelde liigijuht), Cätlin Mägi (torupillide liigijuht), Regina Mänd (viiulite liigijuht), Helin Pihlap (koondorkestri liigijuht), Tanel Sakrits (mandoliinide liigijuht), Raul Markus Vaiksoo (loomingulise meeskonna assistent).

Viljandi pärimusmuusikafestival jääb selle eriprojekti ainsaks esinemiseks sel suvel. Järgmine kord saab neid näha juba aasta pärast XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo „Iseoma“ raames 4. juulil toimuval rahvamuusikute suurel ülesastumisel Vabaduse väljakul. 

XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu toimub 3.–6. juulil 2025 Tallinnas. Laulupeo kunstiline juht on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja on Helena-Mariana Reimann ning rahvamuusikapeo üldjuht on Helin Pihlap. Laulu- ja tantsupeo korraldajaks on Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus.