Täna kõlavad laulukaare all noorte kõnevõistlusel osalenute kõned püha maa auks

Septembris kuulutas XIII noorte laulu- ja tantsupeo kunstiline toimkond välja kõnevõistluse, kuhu oodati osalema lapsi ja noori vanuses 7 kuni 27 eluaastat. Täna saavad valitud noored võimaluse oma kõne Eestimaa ees laulukaare all ette kanda.

Laulupeo kunstilise juhi Pärt Uusbergi sõnul peegeldus kõnedest noorte siiras hoolimine Eestimaast ja selle iseseisvusest ning mõistmine, et viimases pole midagi iseenesestmõistetavat. Tantsupeo „Sillad“ pealavastaja Agne Kurrikoff-Hermani sõnul oli kogu kõnevõistlus väga positiivne ja meeliülendav ettevõtmine, mis võiks saada laulu- ja tantsupeo traditsiooniks.

„Kõnevõistlus kinnitas, et pühaduse tunnetus on noortes olemas – neis sisaldus siiras mõte ja armastus Eesti vastu,“ sõnas žüriiliige Tiina Veismann.

Noorte kõnekirjutamise võistluse idee sündis peo korraldustoimkonna soovist teada saada, kuidas väljendaksid oma mõtteid, tundeid ja vaateid peo tähtsaimad osalised – lapsed ja noored. Mida tähendab neile Hando Runneli sõnastatud XIII noorte laulu- ja tantsupeo väärtussõnumit kandev juhtmõte „Püha on maa“ ning millise kõne nemad peaksid, seistes terve Eestimaa ees.

Kõnesid hinnati neljas vanuseastmes: 1.–4. klass, 5.–9. klass, 10.–12. klass ja noored vanuses 20–27 eluaastat. Töid hindava žürii liikmeteks olid kutsutud emakeeleõpetajad, asjatundjad Eesti Keele Instituudist, ajalehest Postimees, ajakirjast Hea Laps ning XIII noorte laulu- ja tantsupeo loominguliste toimkondade esindajad. Kokku laekus kõnevõistlusele 112 tööd üle Eesti neljas vanuseastmes. Lõpugala toimus 29. jaanauril MUBAs, kus 28 noort said võimaluse oma kõnesid ette kanda.

Laulupeo kunstilise toimkonna juhid ja lavastaja valisid välja üheksa kõnet, mis asetati laulupeo kavasse. Täna tõusevad laulupeol kõnepulti Mark Metsa, Rasmus Kristofer Randla, Marta Liise Demjanov, Henri Kirschenberg, Brenda Regina Reinaru, Anna-Magdalena Peterson, Nora Tamra, Annabel Soode ja Sundari Lüllman. Nende kõnedest saame osa läbi terve kava.

Lisainfo:

Sten Weidebaum
Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA
teabejuht
tel: 5 236 239
e-post: sten@laulupidu.ee