Tänasest algab Eestist väljaspool tegutsevate kollektiivide registreerumine 2025. aasta laulu- ja tantsupeole

Tänasest algab Eestist väljaspool tegutsevate kollektiivide registreerumine 2025. aasta laulu- ja tantsupeole.

Alates 1. novembrist on kõigil eesti kollektiividel, kes tegutsevad välismaal ning samuti väliskollektiividel võimalik end kirja panna XXVIII laulupeole. Samuti oodatakse eesti kollektiive välismaal XXI tantsupeole. Selleks tuleb veebilehel aadressiga laulupidu.ee tutvuda peol osalemise tingimustega, täita registreerimisvorm ja avaldus. Registreerumine suurpeole kestab kuni 31. jaanuarini 2024.

XXVIII laulupeole on oodatud eesti kollektiivid, kes tegutsevad välismaal ning samuti väliskollektiivid.  XXVIII laulupeo kunstilise juhi Heli Jürgensoni sõnul said üldlaulupeo kava koostamisel aluseks kolm olulist märksõna – murded, murdumine ja aeg. Esimese päeva kava iseloomustab Heli sõnadega „hästi tasakaalus“. Repertuaar on kunstilise juhi sõnul üles ehitatud selliselt, et kõik murdepiirkonnad on esindatud. Teise päeva kavas olevad laulud räägivad laulmise jõust ja väest. Iga liigi repertuaarist leiab ka teoseid, mis seostuvad murrete, murdumise ja aja teemaga ning kindlasti ka mõni murdekeelne pala. Laval on kõik tavaks saanud kooriliigid alates mudilastest ja lõpetades segakooridega. Loomulikult ka sümfoonia- ja puhkpilliorkestrid.

XXI tantsupeole on väga oodatud välismaal tegutsevad eesti kollektiivid, kuna 2025. aasta tantsupeol moodustatakse eesti kollektiividest välismaal eraldi rühmaliik nimetusega ÜLEILMA. Tegemist on kunstilise juhi kontseptsioonist lähtuva kunstilise otsusega ning see puudutab ainult 2025. aastal toimuvat tantsupidu. Helena-Mariana Reimann kutsub kõiki välismaal tegutsevaid eesti kollektiive osalema kohtumisele Zoomi keskkonnas 13. jaanuaril 2024 kell 16.00 (Eesti aja järgi), et kõigile huvilistele 2025. aasta XXI tantsupeol osalemise kohta infot jagada.

XXI tantsupeo pealavastaja Helena-Mariana Reimann ütleb, et lähtuvalt XXI tantsupeo lavastuslikust kontseptsioonist on sel korral suurimaks uudiseks varasemast erinev lähenemine rühmaliikide jaotusele. Eesti on jagatud erinevateks piirkondadeks ja tantsijate peole kandideerimine toimub seekord piirkonna põhiselt. „Seega tantsupeo liigid moodustuvad lisaks traditsioonilistele liikidele, piirkondade põhiselt,“ rõhutab Reimann.

XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu toimub 3.– 6. juulil 2025 Tallinnas. Laulupeo kunstiline juht on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja on Helena-Mariana Reimann ning rahvamuusikapeo üldjuht on Helin Pihlap. Laulu- ja tantsupeo korraldaja on Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus. Lisainfo www.laulupidu.ee.