Muusikatoimetaja Ave Sopp: lõpuks lauluväljakul olles näen kooride asemel ikkagi konkreetseid inimesi
XXVIII laulupeol “Iseoma” on muusikatoimetaja rollis Ave Sopp, kellel seljataga juba seitse laulupidu. Hoolimata pikaajalisest kogemusest muusikatoimetajana, on iga peo tegemine isemoodi eriline ning töine – õppematerjalid vajavad valmimist, ajakavad tegemist ning iga viimnegi nüanss läbi mõtlemist.
Ave Sopi sõnul algas laulupeoks ettevalmistumine juba 6. juunil 2022, kui XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo „Iseoma“ tiim kohtus esimest korda ja vahetas mõtteid. Vahepealsesse aega on jäänud peensusteni tööd laulikute, repertuaaride ja eelproovide ning peo nädala ajakavadega. Praegu käib kibekiire töö viimaste õppematerjalide valmistamisega. “Töötame selle kallal, et kõikidest laulupeo peakontserdi teostest oleksid olemas häälepartiid, töölehed ja muud vajalikud materjalid,” sõnas ta.
Õppematerjalidega saavad lauljad ja koorijuhid tutvuda laulu- ja tantsupeo kodulehel.
Eelproovid stardivad jaanuaris
Kui tantsupidu saab oma lõpliku näo peonädalal, kus tehakse ära kogu töö mustrite ja asetustega, siis laulupidu pannakse kokku aga varem toimuvates maakondlikes eelproovides. “Eelproovi läbiviimine koorilauljatega on ülioluline, sest see on koht, kus tehakse kõige suurem töö ära. Proovides hakkavad lood kõlama, tekivad uued emotsioonid,” kirjeldas ta.
Esimene eelproov toimub 10. jaanuaril ning viimane 8. juunil. “See periood on tikitud algusest lõpuni täis – eelproovidel ei ole otsa ega äärt. Võib juhtuda, et ühele päevale satub viis erinevat eelproovi, erinevatele liikidele, erinevates maakondades,” rääkis ta.
Lisaks eelproovidele toimuvad enne tähtsat pidu veel seminarid koorijuhtidele ja orkestrite eelproov-seminar. Samuti on peagi toimumas III Tallinna noortekooride festival, kus sel korral on fookuses lastekoorid. Koorijuhtide seminarid on Sopi sõnul küllaltki kooriproovi formaadis. “Eesmärk ei ole kogu repertuaari läbi kapata, vaid pigem tegeleda liigirepertuaari- ja mõningate ühendkooriteostega süvitsi,” kirjeldas ta. III Tallinna noortekooride festival toimub 11.-13. oktoobril 2024 ning festivali pealkirjaks on „Lastekooride teekond laulupeole“. Pärast eelmiste aastate väga edukaks kujunenud neidudekooride ja segakooride festivale korraldab Eesti Kooriühing Tallinnas kolmanda festivali, seekord lastekooridele. Festivalil on osalemas osalemas ligi 900 last, kes õpivad algul koos häälepartiisid ja seejärel moodustavad ühise lastekoori.
Iga laulja ja pillimängija loeb
Kuigi Ave Sopil on laulupidusid selja taga juba seitse, siis parimat ta neist valida ei oska. “Pidudega tekib täpselt sama suhe nagu lastega – lemmikut last ei ole, sest kõik on erilised ja armsad,” sõnas ta. Tema sõnul on muusikatoimetaja töö talle endiselt põnev. See on samal ajal nii väsitav oma lõputu mitmekülgsuse ja detailirohkusega, aga samas tagasiandev ja eriline. Iga pidu on õpetanud ja kaasa andnud midagi uut, mis aitab muusikatoimetaja töö teha valutumaks ja rahulikumaks. Sellele peole on Sopp ootused juba seadnud. “Loodan väga, et meie kulgemine oleks rõõmus, eesmärki toetav ja meil oleks ilus, isemoodi pidu!” rääkis Sopp.
Lõpetuseks rõhutas muusikatoimetaja, et laulupeo õnnestumiseks on sarnaselt tantsupeole tähtis iga inimese panus. Kuigi võrreldes tantsupeoga ei pea lauljad seisma mustrite valmimiseks kindlatel kohtadel, siis on iga üksikisiku hääl ja panus ülioluline. “See on huvitav, et lõpuks kui ma lauluväljakul olen, ei näe ma ühte suurt koori, vaid ikkagi konkreetseid inimesi. Tekivad äratundmise momendid nagu aa! Tema oli Saaremaal? Ja tema ju Tartus!” rääkis Sopp.
Autor : Geidi Lovise Lee